Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: piatok, 3. júla 2020
Čas: 11:56:29, 1593770189, @455
Meniny má: Miloslav, Irenej
IP adresa: 35.173.48.53
Prehánky - Bratislava
19 °C
Prevažne oblačno
dnes
29 °C / 20 °C
Polojasno
sobota
27 °C / 17 °C
Slnečno
nedeľa
29 °C / 20 °C
Polojasno
pondelok
30 °C / 17 °C

Štatistika českých domén (*.cz)

Minulý mesiac som spracoval všetky slovenské domény a porobil pár grafov. Rozhodol som sa teda, že čosi podobné skúsim aj s českými doménami. Slovenský SK-NIC umožňuje stiahnuť zoznam slovenských domén, no žiaľ český NIC takú možnosť nemá. Na svojej stránke uvádzajú len počet zaregistrovaných domén, pričom aktuálne je zaregistrovaných 1,297 milióna českých domén. Tak som sa dal teda na hľadanie nejakého zoznamu a podarilo sa mi nájsť 4 rôzne zoznamy. Ďalej som si sám vydoloval par stoviek tisíc českých domén z asi 20 rôznych webov. Takto sa mi podarilo vytvoriť zoznam českých domén druhej úrovne o počte 1 311 525 domén. Netuším či by mohol byť na viac ako 90% pokrytý, ale možné to je.

Pridané 7. apríla 2017

Ludolfovo číslo (Pi)

Ludolfovo číslo, hovorovo aj Pi je pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Pi je matematická konštanta, ktorá sa používa nielen v matematike, ale aj vo fyzike, inžinierstve či iných vedách. Ludolfovo číslo je iracionálne, ktorého prvé tri cifry sú 3,14.

Pridané 3. apríla 2017

Štatistika slovenských domén (*.sk)

Dostal som sa k zoznamu zahraničných domén (za 9 dolárov), pričom zoznam obsahuje skoro 200 miliónov domén. Pár krát som narazil na nejaké štatistiky slovenských domén a tak ma napadlo, že si zaštatistikujem aj ja. Predtým ako sa pustím do zahraničných domén by sa patrilo spraviť štatistiku štátu kde žijem predsa a aspoň si to všetko pripraviť pred spracovaním skoro 200 miliónov domén. Jediná výhoda slovenskej domény a archaického sk-nicu je tá, že ponúka na stiahnutie kompletný zoznam domén, čo je celkom fajn. Takže tento víkend som si pripravil skript, ktorým som následne jednotlivé domény postupne prechádzal doménu za doménou. Zoznam slovenských domén som si stiahol v nedeľu a bolo v ňom evidovaných presne 346 830 slovenských domén, pričom 10% z nich bolo nefunkčných. Kontrola prebiehala pár hodín v noci, čiže niekedy v pondelok ráno som mal všetko už spracované. Neriešil som optimalizáciu a rýchlosť skriptu, keďže 346 tisíc záznamov nie je až tak veľa na spracovanie, no pri zahraničných budem musieť túto vec vyriešiť ak to nechcem spracovávať pár mesiacov :-)

Pridané 15. marca 2017

PuTTY.sk - populárny klient SSH, Telnet...

Keďže som každodenným používateľom populárneho SSH klienta PuTTY a zároveň aj vlastníkom domény putty.sk, tak som sa rozhodol tomuto perfektnému open source softvéru konečne spraviť aj vlastnú web stránku v slovenčine, kde sa bude dať stiahnuť vždy aktuálna verzia. Predpokladám, že v minulosti bol na tejto doméne mirror oficiálneho webu, ale tak chcel som aby aspoň trošku pekne vyzeral.

Pridané 6. marca 2017

Nejaké čísla a štatistika blogu

V minulosti som štatistiky svojich web stránok sledoval pravidelne, veď čím viac pásikov tým viac „adydas“. Dnes ma to už nejako extra nezaujíma, no posledné dva roky si tu ale návštevnosť meriam pomocou svojho kódu. Asi pred mesiacom sa mi niekto ozval z juhu Slovenska (firmu si už nepamätám), že či by som bol ochotný napísať pár článkov k ich produktom, ktoré ponúkajú a za to by som si mohol tieto produkty nechať. Moc som ani na to chuť nemal a po výmene pár mejlov to aj tak našťastie padlo. Čo mi ani moc nevadilo, keďže sa mi také čosi robiť veru nechce.

Pridané 9. februára 2017

Prehľadná správa MySQL v HeidiSQL

HeidiSQL je jednoduchý a špičkový nástroj na prehľadnú správu MySQL, MariaDB, Microsoft SQL či PostgreSQL databáz v operačnom systéme Microsoft Windows. V prehľadnom grafickom prostredí s intuitívnym rozhraním môžete prehliadať a spravovať svoje databázy, generovať SQL exporty, synchronizovať tabuľky, meniť prístupové práva, importovať a exportovať a to nie len v SQL formáte, ale aj do HTML, XML alebo CSV formátu. V neposlednom rade môžete samozrejme prechádzať, vytvárať a editovať ako databázy, tak aj štruktúru tabuliek, procedúr, triggerov či udalostí a kopec ďalších potrebných vecí pri správe databázy.

Pridané 22. januára 2017

Netdata a monitorovanie v reálnom čase

Už pár mesiacov sa chystám na napísanie článku o tomto perfektom programe na monitorovanie systému a sledovania výkonu v reálnom čase. Je viac rôznych programov na meranie či už častí alebo celkového systému, no Netdata spája pomaly všetko dohromady a výstup s informáciami či grafmi si pozriete cez svoj internetový prehliadač v reálnom čase. Netdata je rýchly a efektívny, navrhnutý je tak aby fungoval pomaly na akomkoľvek linuxovom systéme a to bez narušenia základných funkcií systému.

Pridané 15. decembra 2016