Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: pondelok, 3. októbra 2022
Čas: 03:15:04, 1664759704, @093
Meniny má: Stela, Amadeus
IP adresa: 3.238.199.4
Prevažne jasno - Bratislava
12 °C
Polojasno
dnes
17 °C / 12 °C
Prevažne slnečno
streda
19 °C / 9 °C
Prevažne slnečno
štvrtok
23 °C / 11 °C
Prevažne slnečno
piatok
21 °C / 10 °C

17,5 litra za skoro 8000 €

Onedlho to budú tri roky, kedy som si skladal aktuálnu počítačovú zostavu na ktorej ešte píšem tento článok. Vtedy som chcel skúsiť prvý krát spraviť mini PC s výkonom ako majú desktopy, čo sa mi ako tak aj podarilo, ale tá cena a chladenie je zbytočne asi aj opisovať. Tento mesiac som sa dal na skladanie nového počítača. Neviem prečo, ale už vtedy sa predĺžil podľa vtedajšieho CEO Intelu z roku 2016 cyklus výmeny klasického počítača na takmer každých šesť rokov a asi sa z tejto štatistiky vymykám, lebo mňa očividne obišiel tento cyklus, alebo nepozná moju adresu. Aktuálnej zostave vôbec nič nie je, funguje stále rovnako a ja ju idem meniť, bláznovstvo.

Pridané 29. mája 2019

Unix vs. Linux - rozdiely a ich história

Ponorme sa do rozdielov medzi operačným systémom Unix a Linux. Linux samozrejme nie je operačný systém ale jadro, ktoré používajú rôzne linuxové distribúcie ako Debian, Ubuntu, alebo aj Android, ktorý má pomaly každý z vás v mobilnom telefóne. Linux je významným hráčom v dátových centrách a hoci je ťažké nájsť jeho podiel na trhu operačných systémov, tak podiel operačných systémov v dátových centrách by mohol byť až 70%. Dôkazy o tom, že Linux je všade, sa v posledných rokoch celkom rozrástli a v každom prípade je to veľmi zaujímavá téma, pokiaľ ide o systém Unix vs. Linux.

Pridané 7. apríla 2019

Prečo som nebol voliť a ani nebudem...

Už v osemnástich som vedel, že ak by voľby mohli niečo zmeniť, tak ich dávno zakážu. Nikdy som sa verejne k voľbám nevyjadroval a ani to extra neriešil, no posledné týždne sme tu ale mali mediálnu bublinu pomaly svetových rozmerov ohľadom prezidentských volieb. Všade kde som pozrel len voľby a voľby. Pozrime sa na to teda bližšie z môjho pohľadu. Výber kandidátov bol v prvom kole pestrý, síce na Ukrajinu nemáme čo sa počtu kandidátov týka (tam majú tuším až 39 kandidátov), ale aj tak sme ich mali dosť. Prvé čo by stálo za zmienku je suma, ktorú mal každý kandidát k dispozícií na svoju kampaň.

Pridané 31. marca 2019

Výroba klobás pred Vianocami

Pri robení si poriadku medzi fotkami, som narazil na menšiu foto dokumentáciu z Vianoc. Minulý rok som bol u kamaráta a robili sme domáce klobásy z jeleňa, v obchode také klobásy človek veru nekúpi. Robili sme asi ak si dobre spomínam okolo 15kg klobás alebo tak nejako. Našiel som nejaké fotky, tak pre mestského človeka je toto určite španielska dedina.

Pridané 26. februára 2019

Nový dizajn a back-end na PCforum.sk

Po dlhých rokoch rovnakého dizajnu na mojom diskusnom fóre o počítačoch a IT, ktoré som založil s pár ďalšími nadšencami nastanú onedlho veľké zmeny. Natrafil som na veľmi pekný dizajn čo ma očaril, ale bol len v PSD. Obsahoval síce aj štyri stránky prevedené do HTML a CSS, ale bol tam použitý Bootstrap a to veru moc nemusím. Našiel som si teda grafika, ktorý mi tie PSDčka nasekal do HTML a CSS, bez použitia Bootstrapu či niečoho podobného. Celé ma to stálo okolo 700€ a už pár týždňov od dodania na tom robím. Predpokladám, že do marca alebo apríla by som to mohol mať všetko spravené.

Pridané 27. januára 2019

Z postele priamo do hojdacej siete

Vyše roka som si hľadal nejakú novú posteľ a na nič čo by sa mi páčilo som nenatrafil. Všetko je buď zbytočne veľké, vyčačkané, poriadne škaredé či nechutne drahé. Našiel som len jednu posteľ, ktorá sa mi páčila a to Karup Blues Wenge, lenže rám je len v čiernej farbe a preto som od nej upustil. Karup ma podobnú aj vo svetlej farbe, ale tá zas nie je polohovateľná, čiže mi prišla ako všetky ostatné. Popri tom som sa dostal aj k hojdacím sieťam a začal si o spaní v nich čítať, lebo ma to celkom zaujalo.

Pridané 24. decembra 2018

Harman/Kardon Sabre SB35

Je to tu, po mesiaci čakania od mojej objednávky mi konečne prišli nové reproduktory k počítaču, presnejšie sa jedná o soundbar so subwooferom od značky Harman/Kardon. Na začiatok spomeniem, že nie som vôbec fanúšik soundbarov, žiadny sa mi nikdy nepáčil a mal som k nim vždy nejaký odpor. Doteraz som používal k počítaču skoro päť rokov reproduktory Harman/Kardon Nova. Boli to, teda ešte stále podľa mňa sú špičkové reproduktory za tú cenu, akú som v tej dobe za ne dal. Navyše len pár reproduktorov v tejto cenovej kategórii malo a aj dnes má optický vstup (pre mňa dôležitá podmienka), zároveň pekný a mohutný bas, nadčasové prevedenie a samozrejme kvalitný zvuk. Čo iné ale očakávať od značky Harman/Kardon, veď väčšina ich produktov má prepracovaný dizajn v porovnaní s konkurenciou a zároveň aj kvalitný zvuk, ale možno trošku vyššiu cenu za to čo ponúka.

Pridané 27. novembra 2018