Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: štvrtok, 8. júna 2023
Čas: 06:40:25, 1686199225, @236
Meniny má: Medard
IP adresa: 44.200.112.172

Česko Slovensko má talent 2019 - FINÁLE

Včera som bol prvý krát na živom vysielaní ČSMT 2019. Nikdy predtým som na takom niečom nebol a keď som úplne náhodou narazil na lístky, že sa dajú kúpiť, tak som ich v tom momente kúpil. TV ako takú a relácie v TV nesledujem už celkom dlhé roky, ani si nepamätám, že by som nejaké niekedy sledoval a o TV ako takej ani nehovorím. Jediné čo si pozriem je Horná Dolná, Susedia či Česko Slovensko má talent a aj to len z archívu daných televíznych staníc. Nebudem obhajovať aké je ČSMT super alebo ho nejako negatívne ponižovať, ale niektoré vystúpenia tam sú celkom dobré a na druhú stranu sa mi páči sledovať, že čo za „talenty“ tam vôbec chodia a pritom to normálne myslia vážne, že s tým ich vystúpením vyhrajú a prerazia. Ani by som sa nedivil, ak by to sledoval každý tiež len kvôli tomu.

Pridané 8. decembra 2019

Server ♡ 32 CPU + 32 GB RAM + 32 GB SSD

Už nejaký ten piatok bežím na novom počítači a popri tom vymieňaní starý za nový som sa pohrával s myšlienkou, že čo vôbec spravím so starým počítačom. Veď len za procesor Intel Xeon E5-2683 v4 som pred pár rokmi dal okolo 2000 € a je mi ľúto tie črevá predať za možno 2 - 3 stovky, ak by sa niekto našiel čo by to vôbec kúpil. Neskôr ma napadlo, že by som kúpil 1U rackovú skrinku a dal to celé do nejakej serverovne. Lenže platiť za to mesačne 60 - 90 € mi príde ako vyhadzovať peniaze von z okna. Nemám žiadnu aplikáciu čo by niečo také potrebovala a použil by som to maximálne možno na nejakých robotov čo by zbierali dáta, takže od toho som nakoniec upustil. Kamarát mi síce mohol dohodiť nejakú firmu, čo bude začiatkom roka robiť serverovňu a vedel by mi tam vybaviť nejakú lepšiu cenu, no nakoniec na to kašlem. Možno by to bolo okolo tých 20 - 30 € mesačne, ale aj tak by to boli asi zbytočne vyhodené peniaze.

Pridané 5. decembra 2019

Nové raketové delo konečne poskladané

Prednedávnom som si postupne začal nakupovať komponenty pre nový počítač. Chcel som zostať naďalej verný ITX formátu ako v predchádzajúcom počítači a tam moc na výber čo sa highendu týka nie je. Veľmi dlho mi trval výber aj samotnej skrinky, nepáčia sa mi klasické formáty čo každý bežne používa a posledné tri zostavy som mal v skrinkách, za ktoré by bežný človek nevyhodil peniaze. Ja som zvolil tento krát Streacom DA2 čo je mini ITX skrinka (objednal som ju z TichéPC.Sk). Je do nej možné osadiť aj silnú grafickú kartu, čo som pre tento krát chcel mať v novom počítači. Doteraz som mával síce silné počítače čo sa procesorového výkonu týkalo, ale vždy som tam mal grafickú kartu typu zobrazovadlo a tým to asi haslo.

Pridané 17. novembra 2019

Inštalácia Windows 7 s podporou USB 3.x

Inštalácia Microsoft Windows 7 nepodporuje USB 3.x a takto môže nastať problém na počítači, ktorý nedisponuje radičom USB 2.0. Nedávno som si poskladal nový počítač s doskou ASRock X299E-ITX/ac, ktorá už nemá USB 2.0 a je teda nutné pridať do inštalácie ovládač na podporu USB 3.1, ktorým doska disponuje. Už väčšina moderných zariadení vydaných po 2015 používa USB 3.0, takže som s tým tak trochu počítal, že sa budem musieť nejako vynájsť.

Pridané 6. októbra 2019

Štatistika slovenskej domény

Pred vyše dvoma rokmi som skúsil spraviť podrobnejšiu štatistiku slovenských a českých domén. V tej dobe som mal aj zoznam vyše 200 miliónov zahraničných domén, ale na jeho spracovanie som nemal systémové prostriedky, aby som ho dokázal v nejakom normálnom čase prejsť a život je na druhu stranu moc krátky robiť niečo také. Čiže som v tej dobe prešiel podrobne len .sk a .cz doménu. Niekde mám tie zoznamy ešte odložené ak by som ich niekedy potreboval. Za tie dva roky mi došlo celkom dosť veľa emailov so žiadosťou o český zoznam domén, ale nevyhovel som ani jednému z nich, spamu chodí aj bez toho dosť. Osobne sa mi trebárs vôbec nepáči, že je takto verejne dostupný a denne aktualizovaný zoznam slovenských domén. Povedal som si teda, že skúsim opäť po dvoch rokoch spraviť novú štatistiku a trochu sa ugrafovať. Aj ma trochu zaujíma či bude v niektorých grafoch veľký rozdiel v porovnaní s tými z pred dvoch rokov, alebo ani moc nie. Nezaregistroval som za ten čas nikde, že by sa tomu niekto venoval a spravil niečo podobné, takže budem asi jediný pacient čo zabíja čas takým niečím. Keby tak tvorba grafov nebola náročná na čas, tak by ma aj táto časť celkom bavila. Pri písaní článku ma napadlo to celé zautomatizovať a robiť to na pravidelnej báze, ale neviem k čomu by to bolo.

Pridané 14. septembra 2019

Facebook Business Manager vs. aplikácia

Pred štyrmi rokmi som robil na možnosti pridať obsah na fan stránky zákazníkov na Facebooku cez vlastnú webovú aplikáciu. Klasický Facebook účet obsahoval oprávnenie k niekoľko desiatkam fan stránok zákazníkov. Vtedy som vytvoril vlastnú Facebook aplikáciu, pridal som tam oprávnenia, vytvoril som dvojmesačný token a z neho som následne vygeneroval token s platnosťou bez obmedzenia. Takto som pre každú túto fan stránku vygeneroval vlastný token a ten sa aj s ID danej fan stránky používal na komunikáciu s API v mene konkrétnej fan stránky.

Pridané 12. augusta 2019

Služba CardPay cez Tatra banku v PHP

Na začiatok uvediem čo to vôbec je služba CardPay. Jedná sa o službu Tatra banky na realizáciu online platieb platobnou kartou (debetnou aj kreditnou) a umožňuje realizovať platby prostredníctvom URL odkazu, ktorý môže byť umiestnený na webovej stránke (napr. internetovom obchode). Komunikácia medzi obchodníkom a bankou je zabezpečená, pričom server banky notifikuje obchodníka o úspešnom a neúspešnom priebehu platby zákazníka. Zároveň umožňuje obchodníkovi overiť stav všetkých platieb realizovaných prostredníctvom služby CardPay a taktiež je možne prostredníctvom služby CardPay registrovať aj platobné karty pre službu ComfortPay.

Pridané 4. júla 2019