Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: štvrtok, 8. júna 2023
Čas: 07:53:43, 1686203623, @287
Meniny má: Medard
IP adresa: 44.200.112.172

Akrylový štukový tmel od Den Braven

Keďže som už skončil s obkladaním jadra, tak som chcel dokončiť aj loggiu, aby som mal viac miesta kam uskladniť všetko z bytu a nezavadzalo mi to pri riešení stien a stropov. Jediné čo tam chýba je silikón na dlažbe a obklade po stranách, ale to budem riešiť na záver. Očistil som po dlhom trápení sa aj obklad od blbého vosku, ktorý slúžil na ochranu obkladu aby sa pri preprave nepoškodil. Osobne by som zavesil za gule do prievanu toho blbca čo také niečo vymyslel.

Pridané 31. mája 2023

Inštalácia FreeBSD z ISO na OVH VPS

Po skoro 10 rokoch som si povedal, že si pripomeniem časy keď som sa hral a babral s FreeBSD, kompilovanie, kompilovanie a kompilovanie. OVH má pri VPS v ponuke len linuxové distribúcie, takže tam som v podstate skončil. Narazil som ale pred nejakým časom na článok o inštalácii operačného systému z vlastného obrazu na OVH VPS. Nikdy sa mi to nechcelo skúsiť, lebo to sú hodiny hrania sa. Keďže mám k dispozícií voľné VPS a onedlho ich bude asi vyše 10, tak som sa rozhodol, že pohľadám daný článok a skúsim tam rozchodiť FreeBSD a neskôr z nich spraviť klaster.

Pridané 14. apríla 2023

Rezanie a brúsenie keramického obkladu

Predtým ako som sa začal hrať na pána majstra obkladača, tak som si samozrejme zakúpil nejaké to náradie na rezanie obkladu. Nemal som vtedy vôbec potuchy o tom, že čo potrebujem a na čo to potrebujem. Nikdy v živote som nič také nerobil, pár krát som to akurát tak videl, takže som veľmi nevedel na čo sa presne zamerať. Aj preto som si prvý pokus obkladania vyskúšal na loggii, že ako mi to vôbec pôjde. Vedel som, že budem určite potrebovať nejakú ručnú rezačku a na krajšie rezy sa isto hodí aj nejaká elektrická rezačka s mokrým rezaním. Neriešil som veľmi značky, lebo sa do toho aj tak nerozumiem. Hlavne mi prišlo, že na pár metrov štvorcových to bude aj tak asi celkom dosť jedno a nemusím riešiť výdrž samotného náradia.

Pridané 22. marca 2023

Od stierkovania do sveta obkladania

Na stierkovaní mám ešte čo to isto zlepšovať, ale tak konečne som sa dal na jadro, keďže mi na tom stojí všetka robota. Nemôžem skrz toho dať na strop v kúpeľni, wc a chodbe sadrokartón, lebo netuším kam mi presne vyjde obklad na stenách a nechcem robiť pri strope dorezy, lebo si nemyslím, že mám nato ruky a skúsenosti to pekne odrezať.

Pridané 19. februára 2023

Skvelý pomocník pri značení na stavbe

Pri prerábaní bytu som posledný rok používal klasické ceruzky pre stavbárov na značenie. Nič extra, len bežné oválne hrubé ceruzky, ktoré pozná asi každý (ne)stavbár. Nemám skúsenosť, ktoré z nich sú dobré, tak som mal nakúpených zopár rôznych druhov aby som zbytočne nenadával, že čo za pošust na značenie mám, ale zakaždým som mal nejaké výhrady voči ním. Naposledy ma to pri rezaní obkladu už úplne dožralo. Ceruzku som musel každú chvíľu nožom ostriť, lebo tuha sa rýchlo míňala a to bol vždy kameň úrazu. Na byte mám asi 10 nožov s vymeniteľnou čepeľou a vždy nejaký hľadám. Ceruziek tam je pohodených taktiež zopár a ten istý problém ako s metrom či čímkoľvek iným čo v daný moment potrebujem, ale nikdy nič neviem nájsť.

Pridané 30. januára 2023

Som Predátor s termovíznym videním

Posledný rok som si zaumienil stať sa Predátorom ako z filmu Votrelec vs. Predátor a sen sa stal skutočnosťou. Robím si samozrejme prdel, takže žiadny strach, nie som tým ozajstným, keďže dredy by mi asi nešli k očiam. Posledné mesiace som bol varený pečený na rôznych internetových obchodoch s termovíznymi kamerami, lebo naša medicína ešte nie je tak vyspelá ako v sci-fi filmoch, že by sa dali bez problémov vylepšovať vstavané oči :-) Na začiatku prezerania a slintania nad úplnými profesionálnymi termokamerami, kde sú cenovky od 10 - 15 tisíc € vyššie, som si dal svoj hračkársky rozpočet na maximálne 300 €. Nemám v pláne sa tým živiť, ale chcel som niečo len na také domáce žuvanie.

Pridané 26. decembra 2022

Bolestivý prechod na Windows 11

Môže to byť už asi vyše 10 rokov kedy som zažíval veľmi bolestivý prechod z operačného systému Windows XP na Windows 7 a zvykaniu si na nové prostredie. Áno je to tak, ten pseudo systém Windows Vista ma obišiel a odmietal som naňho prejsť, čudujem sa že ho niekto seriózne aj používal. Pamätám si, že to bolo veľmi veľké odhodlávanie všetko zálohovať a nainštalovať si na počítač Windows 7, ktorý už bol na svete asi dva roky. Pokrok človek ale nezastaví a keď to príde, tak sa tomu vyhnúť nedá, tak ako ani teraz.

Pridané 25. novembra 2022