Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: sobota, 31. júla 2021
Čas: 11:41:07, 1627724467, @445
Meniny má: Ignác, Ignát
IP adresa: 3.236.68.118
Prevažne slnečno - Bratislava
25 °C
Prevažne oblačno
dnes
31 °C / 20 °C
Polojasno
nedeľa
29 °C / 16 °C
Prevažne oblačno
pondelok
25 °C / 15 °C
Slnečno
utorok
27 °C / 16 °C

Čo spraviť so „zbytočnými“ oškvarkami

Začiatkom mája som pomáhal kamarátovi zbaviť sa menšieho množstva oškvarkov, ktoré len zavadzali dlhšie v chladničke. Samozrejme žiadna oškvarka nie je zbytočná :-) ale ak už naozaj niet čo s nimi, tak odporúčam z nich spraviť jednoznačne nátierku na chlieb. Je určite plno rôznych receptov, takže to sem písať ani nebudem ako sme postupovali a improvizácií sa určite medze nekladú. Prečo sa opičiť po niekom a neskúsiť aj niečo nové.

Pridané 15. júla 2021

Google APIs - náhrada jeho QR kódu do SVG

SVG je značkovací jazyk z rodiny značkovacích jazykov XML, ktorý je primárne určený na opis dvojrozmernej, statickej alebo animovanej vektorovej grafiky. Skratka SVG znamená Scalable Vector Graphics a jedna z hlavných výhod grafiky v krivkách na webe oproti rastrovému svetu (*.jpg, *.png, *.tiff, *.bmp, *.gif) je tá, že sa dá zväčšovať prakticky do nekonečna bez straty akejkoľvek kvality celej grafiky. Rastrová grafika je riešená pixlami kde pri zväčšovaní, ale aj zmenšovaní dochádza k nepresnostiam a viditeľnosti daných pixelov. Nie som grafik a túto problematiku nebudem dopodrobna rozoberať, ale čo sa kvality rôznych ikoniek, loga či inej grafiky na webovej stránke týka, ktorá sa dá použiť aj vo vektoroch, tak SVG formát nemá prakticky žiadnu konkurenciu ak to porovnáme s rastrovým svetom. Samozrejme SVG nie je určené na fotografie, čiže tam bude mať vždy navrch rastrový svet, to je dúfam asi jasné každému.

Pridané 8. júna 2021

Nedávny požiar v dátovom centre OVH

Dátové centrum OVH vo Francúzku zachvátili pred dvoma mesiacmi plamene a odniesol si to tuším celý jeden blok, iné boli zas poškodené. Boli tam weby aj známych veľkých firiem a pokiaľ nemali zálohy, tak došli o všetko. Čiže zákazníci, ktorí pravidelne nezálohovali, tak sa ocitli v dosť zložitej situácií. Keď OVH vtedy informovalo svojich zákazníkov, tak nevedelo potvrdiť, či bude možné dáta zákazníkov obnoviť alebo nie. Ja to dnes po dvoch mesiacoch už samozrejme viem. OVH je Francúzska spoločnosť, bola založená v roku 1999 a ponúka VPS, dedikované servery a ďalšie webové služby. Vlastní najväčšie dátové centrum na svete, je najväčším poskytovateľom hostingu v Európe.

Pridané 12. mája 2021

Opäť bez inšpirácie o čom písať

Naposledy som nevedel o čom napísať asi pred 7 rokmi a je to tu opäť. Vôbec ma nenapadá čo napísať, ani mäkké f. Napadajú má nejaké návody, ale tých je na internete kvantum a aj tak neviem o čom, alebo aký. Písať čo som dnes robil, alebo mal na obed asi nikoho pre zmenu zaujímať nebude. Možno niečo napísať o životných rozhodnutiach, ale koho by to zaujímalo a hlavne sa to asi moc do blogu ani nehodí. No niečo ale napísať musím, lebo som si dal ultimátum, keď som začal, že jeden článok mesačne, ináč s tým končím. Doteraz som mal vždy aspoň dva tri rozpísané dopredu a postupne som ich len dopĺňal, ale teraz mam nič, nula riadkov, proste úplne prázdno.

Pridané 23. apríla 2021

Bezplatné overovanie účtu pomocou SMS

Overenie cez SMS správy nie je veru úplne dokonalé, ale vždy lepšie ako nič. Jeho asi najväčším problémom sú recyklované telefónne čísla a s tým spojená aj neinformovanosť používateľov. Pri dobrom šťastí sa dá získať pomerne ľahko kontrola nad cudzím účtom a stačí k tomu len znovu pridelené telefónne číslo od operátora, ktoré mal niekto iný v minulosti a malá dávka šťastia. Ak si totiž staré číslo neodstránite z nastavení ľubovoľného portálu kde bolo použité, tak vďaka znovu pridelenému číslu môže váš účet jednoducho prevziať cudzia osoba, ak bude mať šťastie samozrejme. To isté platí aj v prípade emailových adries domén (vrátane preklepových), ktoré neboli predĺžené a zaregistroval si danú doménu niekto úplne cudzí. Pri doménach je táto šanca pomerne o dosť vyššia ako pri telefónnych čísla (čo mám aj overené) a náhoda je sviňa ako sa hovorí. Takže pokiaľ meníte svoje telefónne číslo, alebo emailovú adresu, tak si oba tieto kontakty aktualizujte všade kde ste ich používali, ináč to nemusí dopadnúť časom pre vás veľmi dobre, ale to už odbočujem.

Pridané 5. marca 2021

Štatistika za posledné dva roky 2019/20

Ako som si pozeral históriu, tak naposledy som sem pridal nejaký ten graf ohľadom návštevnosti tohto „super“ blogu na začiatku 2017, takže by sa patrilo si skúsiť pozrieť čísla znova, že či tam je nejaký ten pokrok, alebo sa to drží stále na rovnakých číslach. No niekedy ku koncu roka 2018 som robil menší výcuc najnavštevovanejších článkov a popritom som celú štatistiku tejto stránky premazal. Čiže mám čísla len za rok 2019 a 2020, ktoré som po vygenerovaní grafov opäť premazal, keďže mi sú tie dáta aj tak na dve veci.

Pridané 6. februára 2021

Tuning k slúchadlám Sennheiser RS 175

Minulý rok som si začiatkom apríla kúpil trošku lepšie bezdrôtové slúchadla Sennheiser RS 175. No moja podmienka pri kúpe bola ako vždy optický vstup, keďže sa mi nechce riešiť nejaké manuálne prepínanie medzi reproduktory <=> slúchadla, či výstup z počítača <=> reproduktory a výstup z počítača <=> slúchadla. Čiže bolo pre mňa podstatné to, aby sa cena pohybovala okolo 200 €, lebo viac by som za slúchadla asi nedal (nie som audiofil), musí to byť celé bez káblov a základňa by mala vedieť pracovať aj s optikou. Optika je pre mňa najdôležitejší parameter, keďže nemám žiadnu kvalitnú zvukovú kartu a ani sa mi nechce nič také riešiť.

Pridané 6. januára 2021