Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: utorok, 6. decembra 2022
Čas: 19:11:41, 1670350301, @799
Meniny má: Mikuláš, Nikita
IP adresa: 18.207.136.189
Slabý dážď - Bratislava
14 °C
Prevažne slnečno
dnes
20 °C / 8 °C
Slnečno
štvrtok
18 °C / 10 °C
Prevažne oblačno
piatok
15 °C / 10 °C
Prevažne oblačno
sobota
16 °C / 10 °C

Bolestivý prechod na Windows 11

Môže to byť už asi vyše 10 rokov kedy som zažíval veľmi bolestivý prechod z operačného systému Windows XP na Windows 7 a zvykaniu si na nové prostredie. Áno je to tak, ten pseudo systém Windows Vista ma obišiel a odmietal som naňho prejsť, čudujem sa že ho niekto seriózne aj používal. Pamätám si, že to bolo veľmi veľké odhodlávanie všetko zálohovať a nainštalovať si na počítač Windows 7, ktorý už bol na svete asi dva roky. Pokrok človek ale nezastaví a keď to príde, tak sa tomu vyhnúť nedá, tak ako ani teraz.

Pridané 25. novembra 2022

Od murárčiny k stierkovaniu

Premýšľal som o akom nezmysle opäť napísať a všimol som si, že som už dlhšie nič nevyplodil o rekonštrukcii bytu. Koncom septembra som sa na byte zavrel na týždeň a dal som sa na kuchyňu, keďže som tam oškrabal starú stierku až po betón. Stará stierka nevyzerala veľmi dobre, lebo na niektorých miestach boli pod stierkou aj pozostatky nejakej komunistickej tapety, bol tam aj starý obklad ktorý šiel dole a keď sa už niečo takéto robí, tak to šlo všetko dole až na kosť, lebo lepiť staré s novým by stálo isto za houby.

Pridané 25. októbra 2022

Let's Encrypt na vlastnej mašine

To že tu je Let's Encrypt už nejaký ten piatok vie asi každý kto sa s certifikátmi niekedy v živote stretol. V skratke, Let's Encrypt je certifikačná autorita a ponúka za pomoci automatizovaného procesu tvorbu, overovanie, podpisovanie a obnovovanie DV (Domain Validated) certifikátov zadarmo. Cieľom celého projektu je aby bolo šifrované spojenie na internete považované za normálne a používal ho každý web na internete.

Pridané 21. septembra 2022

Najnavštevovanejší článok z blogu

Posledné týždne som začal pozorovať v štatistikách, že mám jeden článok v blogu dosť často denne navštevovaný a napadlo ma, že si skúsim zoradiť všetky články podľa počtu zobrazení priamo v databáze, že ako na tom sú počty zobrazení v porovnaní s tým kedy som ich zverejnil a zoradil ich podľa návštevnosti.

Pridané 26. augusta 2022

Zabbix náš každodenný a buntu Ubuntu

Nedávno som konfiguroval v práci nový server, migroval dáta zo starého VPS a rozbiehal som na novej dedikovanej mašine všetky služby čo nám bežali na starom VPS. V Nemecku máme ďalší server na ktorom beží jedna služba a keď som bol už takto rozbehnutý, tak ten som taktiež migroval na novší s lepšími parametrami. Zároveň v tom čase vyšlo konečne aj Ubuntu 22.04 LTS a tak som ho zvolil za operačný systém, kvôli dlhšej podpore.

Pridané 11. júla 2022

64 vlákien + 64 GB RAM = žiadny problém

Už dlhšie sme vo firme uvažovali, že prejdeme z VPS (virtuálny server) na dedikovaný server (fyzické železo). Cena za VPS bola už aj tak vysoká, že sa to pomaličky celkom približovalo k sume prenájmu za dedikovaný server skrz postupného zvyšovania parametrov VPS. Ak dobre pozerám staré faktúry, tak za VPS to vychádzalo ročne na 1 240 € a za prenájom dedikovaného servera to je 2 380 € ročne bez DPH.

Pridané 5. júna 2022

Náradie asi do života, ja netuším

Každý chlap by mal mať nejaké to ručné náradie a ja som mal pred rokom mániu v nakupovaní. Začal som si robiť zbierku nejakého náradia, nech mám keď budem potrebovať čosi opraviť, pokaziť a opäť opraviť. Zjavne som to trochu dosť prehnal, ale tak teraz s tým už nič nenarobím. Všetko čo som našiel som chcel a to bola zjavne chyba, všetko človek mať nemôže, ináč nechá niekoľko výplat v takýchto blbostiach a popravde by som vedel ešte objednať rôzne náradie čo by som zobral, ale popravde viem, že ho nikdy aj tak nevyužijem.

Pridané 31. mája 2022