Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: utorok, 6. decembra 2022
Čas: 17:52:58, 1670345578, @745
Meniny má: Mikuláš, Nikita
IP adresa: 18.207.136.189
Slabý dážď - Bratislava
14 °C
Prevažne slnečno
dnes
20 °C / 8 °C
Slnečno
štvrtok
18 °C / 10 °C
Prevažne oblačno
piatok
15 °C / 10 °C
Prevažne oblačno
sobota
16 °C / 10 °C

Drevená sova z jedle po mesiaci

Koncom októbra som sa pustil do väčšieho projektu a tým je sova z dreva. Zatiaľ mám na konte len drevený poldecák z čerstvo odrezanej čerešne, čo na začiatok asi nebol dobrý nápad. Neskôr som spravil auto z boh vie ako starej dosky čo som našiel, takže tam mi už frézka drevo netrhala a nepraskalo ako pri poldecáku.

Pridané 30. novembra 2017

Klávesnica Logitech Craft na muške

Pred vyše týždňom som si šiel konečne do Alzy po novú klávesnicu Logitech Craft, ktorá sa mi zapáčila ešte začiatkom septembra. Dala sa vtedy poslať na ňu len predobjednávka, keďže termín predaja ešte nebol asi stanovený. Už dlhšiu dobu som pokukoval po nejakej novej klávesnici a keď som videl túto, tak som si povedal že ju musím určite mať. Keď som ju konečne dovliekol domov a rozbalil, tak som bol celkom dosť nadšený. Na klávesnici, ale aj na obale od nej je vidieť, že sa jedná o klávesnicu za 200€, no po pripojení to bolo celkom veľké sklamanie.

Pridané 31. októbra 2017

Nový koníček s umeleckým nádychom

Našiel som si nový koníček a po dlhom uvažovaní som sa rozhodol vymeniť robotu programátora za umelca. Samozrejme si robím prdel, to by som sa asi moc neuživil, ale nový koníček som si vážne našiel. Pred pár týždňami som vyskúšal gravírovačku čo som našiel u Lenky. Vonku som našiel nejaký väčší kameň a skúsil teda, že ako sa s tým pracuje. Ako prvé odporúčam rozhodne používať ochranné okuliare. Nie že by ma to gravírovanie moc nebavilo, ale nebolo to nejako moc záživné, ako by som čakal.

Pridané 27. septembra 2017

Štatistika zahraničných domén (*.com)

Pred pár mesiacmi som sa dostal k zoznamu, v ktorom je niečo nad 200 miliónov zahraničných domén, za ktorý som zaplatil 9 dolárov ak si dobre spomínam. Predtým ako by som sa pustil do spracovania všetkých domén, som skúsil najprv prebehnúť a spraviť nejaké grafy zo všetkých slovenských domén. Po tom ako som spravil niekoľko grafov sa mi podarilo zozbierať aj celkom slušne veľký zoznam českých domén. V tom čase bolo zaregistrovaných skoro 1.29 milióna domén a v mojom zozname som mal 1.31 milióna domén. Funkčných domén z môjho zoznamu bolo 750 tisíc, čiže som vedel spraviť grafy aj pre české domény s nejakou výpovednou hodnotou.

Pridané 30. augusta 2017

Ako skrotiť DKIM na VPS od Websupportu

Najväčším problémom elektronickej pošty je ten fakt, že ktokoľvek môže pri odosielaní emailu používať ľubovoľnú adresu, ktorá mu nemusí vôbec patriť. Existuje niekoľko systémov, ktoré pomáhajú príjemcom pošty určiť, či je odosielateľ oprávnený použiť konkrétnu adresu, alebo nie. Jednou z nich je aj DKIM (DomainKeys Identified Mail), ktorý ale nie je žiadnou novinkou a niektorí poskytovatelia ho už niekoľko rokov používajú. Jedná sa o technológiu podobnej SPF, pričom DKIM má ale jednu zásadnú výhodu a to, že SPF spojuje doménu odosielateľa s konkrétnymi IP adresami z ktorých môže pošta odchádzať. DKIM používa elektronický podpis, ktorý je generovaný na serveri odosielateľa a nie je pritom v žiadnej spojitosti s konkrétnou IP adresou.

Pridané 14. júla 2017

HashTab - overenie kontrolného súčtu

Kontrolný súčet (checksum) sú dáta, ktoré vzniknú následkom určitej operácie na nejakom väčšom dátovom bloku. Využíva sa ako ochranný a kontrolný mechanizmus na zistenie poškodenia či zmeny dátového bloku počas jeho archivácie alebo prenosu. Pre výpočet kontrolného súčtu sa používajú rôzne metódy.

Pridané 28. júna 2017

Výpočtové stredisko NASA, teda moje...

Po pár rokoch som si opäť apgrejdol svoje počítačové doupě a asi na dosť dlhšie. Pokúsil som sa nájsť nejaké fotky ako to u mňa vyzeralo v minulosti. Škoda, že som si niekam neukladal fotky, lebo som našiel len dve a viem, že som ich mal viac. Jedna je z roku 2008, druha z roku 2014 a ďalšie dve sú aktuálne z 2017. Keďže mám v pláne vymaľovať a vymeniť podlahu, tak som si povedal, že si spravím zo steny eidam, nech to nerobím potom.

Pridané 25. mája 2017