Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: pondelok, 14. júna 2021
Čas: 13:02:40, 1623668560, @501
Meniny má: Vasil, Bazil
IP adresa: 3.235.184.215

Fotografia celej Zeme z novej sondy

Posledné týždne sú celkom vesmírne, minulý týždeň poslala sonda New Horizons po blízkom prelete pri Plute telemetrické dáta potvrdzujúce úspech misie a následne v priebehu dňa aj prvé detailné fotky vytvorené pri prelete. Dnes pre zmenu nová sonda Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) patriaca NASA spravila 4-megapixelovú fotografiu celej Zeme.

Pridané 21. júla 2015

Najmenší fungujúci 32-valec na svete

Dnes som natrafil na tento malý motor už druhý krát za posledný rok. Áno, čítate veľmi dobre. Jeden nadšenec pre stavbu mimoriadne malých motorov, istý pán Wilder zostrojil najmenší a jedinečný 32-valec na svete. Motor ma zdvihový objem 47,5 cm3, vyrábal ho 2 520 hodín, je zložený z 850 dielov a 632 skrutiek. Zostrojenie takéhoto malého motora vyžaduje hodinársku presnosť a je to určite mimoriadne náročné.

Pridané 23. júna 2015

Stará klasika - Super Mario

Super Mario je séria arkádových videohier, pričom prvý diel sa vola Super Mario Bros a vyšiel pred 30. rokmi v roku 1985 pre 8 bitovú hernú konzolu NES. Jej hlavnými postavami sú taliansky bratia, inštalatéri Mario a Luigi, ktorí putujú kráľovstvom a prekonávajú zložité prekážky, aby sa dostali až k unesenej princeznej Peach a zachránili ju od zlého draka Bowsera. Svetov v kráľovstve je 8 a každý z nich sa skladá zo 4 až 8 rôznorodých levelov s narastajúcou obtiažnosťou.

Pridané 2. júna 2015

Facebook Access Token bez expirácie

Ako som v pár článkoch dozadu spomenul, tak som si našiel čisto náhodou flek ako PHP back-end programátor. Dostal som za úlohu dôjsť na nejaký spôsob ako dostávať obsah z RSS na fan page stránky zákazníkov, keďže od 1. mája 2015 skončila facebooková aplikácia RSS Graffiti, tak bolo potrebné pripraviť za to náhradu. Pridávaním obsahu na Facebook som sa zaoberal pár rokov dozadu, ale keďže moje programátorské zručnosti stáli za milú jarmilu, tak som to nedokázal naprogramovať, ale to odbočujem. Mal som vyhradený deň na tento problém a teda som sa tým zaoberal.

Pridané 15. mája 2015

Samouk vytvoril detailnú fotku Mesiaca

Doma nepotrebujete mať ani Hubblov teleskop, aby ste z absolútnej blízkosti dokázali vidieť niektoré vesmírne telesá. Tento poľský samouk a amatérsky fotograf Bartosz Wojczyński namieril svoj fotoaparát na nočnú oblohu a z 32 tisíc záberov na náš Mesiac vytvoril takúto neuveriteľne detailnú fotografiu.

Pridané 5. mája 2015

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum je pseudo-latinský text, ktorý sa používa pri testovaní layoutu (teda rozvrhnutia) stránok, časopisov, letákov. Používa sa už od 16. storočia. Text pripomína obyčajnú latinčinu, v skutočnosti je to nezmyselná skomolenina. Jeho začiatok je ale z Cicerovej tvorby, kde sa objavuje veta Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit.

Pridané 27. apríla 2015

PlusMinus.sk a problémy s registráciou

Raz za čas si prezriem zoznam .sk domén ktoré sú v expirácii, či sa tam neobjaví nejaká zaujímavá doména čo by sa mi páčila a dala by sa na niečo zaujímavé použiť. Tak tomu bolo aj 16. apríla 2015, deň predtým som si všimol doménu plusminus.sk že je v stave DOM_DEL. Premýšľal som nad tým, že napíšem svojmu registrátorovi, či mi ju odchytí, no nakoniec som si to rozmyslel a rozhodol sa, že kašlem na to. Nasledujúci deň som skúsil pozrieť cez whois.sk-nic.sk, že kto si ju zaregistroval keďže to je celkom ako tak pekná doména a bola voľná. To ma tak trochu prekvapilo a tak som sa prihlásil pod svojim kontom u svojho registrátora čo je WebSupport. Vyplnil som objednávku novej domény a prvý krát som čakal dlhšie na spracovanie registrácie domény. To sa mi už nejako nepozdávalo a pár minút na to mi došiel nejaký divný email čo vygeneroval systém pri registrácii domény.

Pridané 22. apríla 2015