Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: pondelok, 22. apríla 2024
Čas: 10:58:15, 1713776295, @415
Meniny má: Slavomír, Slávo
IP adresa: 35.174.62.162

HashTab - overenie kontrolného súčtu

Kontrolný súčet (checksum) sú dáta, ktoré vzniknú následkom určitej operácie na nejakom väčšom dátovom bloku. Využíva sa ako ochranný a kontrolný mechanizmus na zistenie poškodenia či zmeny dátového bloku počas jeho archivácie alebo prenosu. Pre výpočet kontrolného súčtu sa používajú rôzne metódy.

Pridané 28. júna 2017

Výpočtové stredisko NASA, teda moje...

Po pár rokoch som si opäť apgrejdol svoje počítačové doupě a asi na dosť dlhšie. Pokúsil som sa nájsť nejaké fotky ako to u mňa vyzeralo v minulosti. Škoda, že som si niekam neukladal fotky, lebo som našiel len dve a viem, že som ich mal viac. Jedna je z roku 2008, druha z roku 2014 a ďalšie dve sú aktuálne z 2017. Keďže mám v pláne vymaľovať a vymeniť podlahu, tak som si povedal, že si spravím zo steny eidam, nech to nerobím potom.

Pridané 25. mája 2017

Apgrejd mojej kozmickej mašiny

Nie je to až tak dávno čo som vymenil svoj starý, ale stále celkom nadpriemerný počítač za úplne nové delo. Už vtedy som si povedal, že dať skoro 4000 € za počítač je už asi moc a nehrozí aby som na ňom tak skoro robil nejaký upgrade. Keď sa to tak vezme, tak je to tretina motorky čo by som chcel, alebo polovica nejakého lacnejšieho nového auta. Fakt blázon, hoďte naňho sieť... Počítal som ale s tým, že by som niekedy za pár rokov vymenil aspoň grafickú kartu, keďže som tam mal GTX 750 Ti v low profile prevedení a premýšľal som nad nejakou výkonnejšou. Síce nemám moc na výber, keďže skrinka ktorú mám je aká je, čiže výber je defakto zúžený len na pár grafických kariet čo tam dokážem napchať a tu najvýkonnejšiu bez zasahovania do skrinky som tam už mal, ak nepočítam profesionálne grafické karty. Mohol by som tam dať aj nejakú klasickú, ale musel by som pre ňu do bočnice vyrezať otvor a nejako pekne vymyslieť aby to nevyzeralo škaredo.

Pridané 22. apríla 2017

Štatistika českých domén (*.cz)

Minulý mesiac som spracoval všetky slovenské domény a porobil pár grafov. Rozhodol som sa teda, že čosi podobné skúsim aj s českými doménami. Slovenský SK-NIC umožňuje stiahnuť zoznam slovenských domén, no žiaľ český NIC takú možnosť nemá. Na svojej stránke uvádzajú len počet zaregistrovaných domén, pričom aktuálne je zaregistrovaných 1,297 milióna českých domén. Tak som sa dal teda na hľadanie nejakého zoznamu a podarilo sa mi nájsť 4 rôzne zoznamy. Ďalej som si sám vydoloval par stoviek tisíc českých domén z asi 20 rôznych webov. Takto sa mi podarilo vytvoriť zoznam českých domén druhej úrovne o počte 1 311 525 domén. Netuším či by mohol byť na viac ako 90% pokrytý, ale možné to je.

Pridané 7. apríla 2017

Ludolfovo číslo (Pi)

Ludolfovo číslo, hovorovo aj Pi je pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Pi je matematická konštanta, ktorá sa používa nielen v matematike, ale aj vo fyzike, inžinierstve či iných vedách. Ludolfovo číslo je iracionálne, ktorého prvé tri cifry sú 3,14.

Pridané 3. apríla 2017

Štatistika slovenských domén (*.sk)

Dostal som sa k zoznamu zahraničných domén (za 9 dolárov), pričom zoznam obsahuje skoro 200 miliónov domén. Pár krát som narazil na nejaké štatistiky slovenských domén a tak ma napadlo, že si zaštatistikujem aj ja. Predtým ako sa pustím do zahraničných domén by sa patrilo spraviť štatistiku štátu kde žijem predsa a aspoň si to všetko pripraviť pred spracovaním skoro 200 miliónov domén. Jediná výhoda slovenskej domény a archaického sk-nicu je tá, že ponúka na stiahnutie kompletný zoznam domén, čo je celkom fajn. Takže tento víkend som si pripravil skript, ktorým som následne jednotlivé domény postupne prechádzal doménu za doménou. Zoznam slovenských domén som si stiahol v nedeľu a bolo v ňom evidovaných presne 346 830 slovenských domén, pričom 10% z nich bolo nefunkčných. Kontrola prebiehala pár hodín v noci, čiže niekedy v pondelok ráno som mal všetko už spracované. Neriešil som optimalizáciu a rýchlosť skriptu, keďže 346 tisíc záznamov nie je až tak veľa na spracovanie, no pri zahraničných budem musieť túto vec vyriešiť ak to nechcem spracovávať pár mesiacov :-)

Pridané 15. marca 2017

PuTTY.sk - populárny klient SSH, Telnet...

Keďže som každodenným používateľom populárneho SSH klienta PuTTY a zároveň aj vlastníkom domény putty.sk, tak som sa rozhodol tomuto perfektnému open source softvéru konečne spraviť aj vlastnú web stránku v slovenčine, kde sa bude dať stiahnuť vždy aktuálna verzia. Predpokladám, že v minulosti bol na tejto doméne mirror oficiálneho webu, ale tak chcel som aby aspoň trošku pekne vyzeral.

Pridané 6. marca 2017