Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: pondelok, 22. apríla 2024
Čas: 11:21:01, 1713777661, @431
Meniny má: Slavomír, Slávo
IP adresa: 35.174.62.162

Iron Maiden tento rok v Prahe

Takto začal výlet do Prahy na koncert Iron Maiden v Prahe, ktorý sa konal 20. júna 2018. Cestovali sme RegioJetom z Bratislavy a keďže nie je možné piť pivo počas šoférovania. tak iná možnosť ako ísť trebárs vlakom zatiaľ nie je. Aspoň ja teda o inej možnosti neviem a autobusom by som popravde nešiel takú cestu ani zadarmo.

Pridané 26. augusta 2018

HTTP stránky už ako „Nezabezpečené“

Google Chrome verzia 68 začne označovať všetky stránky s protokolom HTTP ako „Not secure“, resp. v slovenskej verzii ako „Nezabezpečené“. Je to snaha zo strany Google urobiť internet bezpečnejším miestom ako momentálne je. Ak náhodou vlastníte nejakú doménu, resp. web stránku a ešte nebeží cez šifrovaný protokol HTTPS, tak svoj web aktualizujte. Aktualizácia spočíva v tom, že je nutné na ňom presmerovať protokol HTTP na HTTPS s platným SSL certifikátom a vtedy bude komunikácia šifrovaná. Taktiež odporúčam aktualizovať aj svoj prehliadač Google Chrome.

Pridané 24. júla 2018

iPhone X po pár mesiacoch používania

Koncom februára som si zaobstaral nový telefón Apple iPhone X v tej drahšej verzii s 256 GB pamäťou a vo veľmi silne vesmírne sivej farbe. Áno, to je on, môjho srdca šampión...ale kde, robím si prdel. Predtým som pár rokov používal BlackBerry Passport, s ktorým som bol nanajvýš spokojný. Je mi celkom ľúto, že to BlackBerry s ich BlackBerry OS vzdal a prešiel na ten stupídny Android s kadejakými nadstavbami, ale čo už. Taký BlackBerry Hub je asi to najlepšie čo mohol niekto vymyslieť a mala by ho obsahovať každá platforma.

Pridané 15. júna 2018

Drevená sova za milión € (ha ha ha)

Minulý rok som sa dal na nový koníček a to obrábanie dreva s frézkou od BOSCHu. Najprv som skúsil spraviť nejaké menšie veci a minulý rok koncom októbra som sa pustil do niečoho väčšieho. Mám k dispozícií viac ako 10 rokov staré drevo z jedle, ktoré bolo navyše ešte predtým aj v sušičke, čiže s tým zatiaľ problém nemám. Prezeral som si v tom čase na internete obrázky rôznych výrobkov z dreva a zaujala ma sova, keďže nevyzerala až tak zložito na moje schopnosti.

Pridané 28. mája 2018

Google - operátor pri vyhľadávaní

Každý už minimálne raz v živote určite použil vyhľadávanie pomocou vyhľadávača Google. Väčšina z nás Google využíva dennodenne a je pomaly tak dôležitý ako vzduch, či voda. Čo si budeme klamať či nahovárať si niečo iné, je tomu proste tak. Operátor je teda znak, alebo súhrn znakov, ktoré sa používajú na zúženie výsledkov vyhľadávania, nie len vo vyhľadávači Google. Podobné alebo také isté sa dajú použiť aj napríklad cez vyhľadávač Bing. Čiže ak pre dané slovné spojenie vyhľadávame napríklad nejaký PDF dokument, tak si môžeme prácu pri vyhľadávaní uľahčiť takýmto operátorom. Google má samozrejme aj rozšírené vyhľadávanie, ale k tomu sa podľa mňa väčšina bežných ľudí ani nevie dostať, resp. ani netuší, že nejaké rozšírené vyhľadávanie Google vôbec má.

Pridané 29. apríla 2018

Pivár verzia 2.0, alebo začiatok alkoh...?

Za pár dni by som mal mať podľa ťažkých matematických výpočtov 33 rokov. Na také okrúhle narodeniny sa treba trochu buchnúť po vrecku a splniť si nejaký sen. Teraz niekoho zarazí, že aké okrúhle, tak ale tie trojky predsa nie sú hranaté :-) Vždy som chcel mať svoje čapovacie zariadenie, ide sa na nejakú chatu, lyžovačku, alebo si len tak vonku načapovať niektoré obľúbené pivo nemusí byť od veci, veď baviť sa je dôležité. Myslel som si ale, že také čosi stojí pár tisíc € a teda som sa s tým ani nikdy nezaoberal. Viem že existujú aj ručné pípy, ale to nie je ono a začal som teda trochu pozerať čo je na trhu a nakoniec som si takú krásku zakúpil.

Pridané 6. marca 2018

Demencia okolo iPhone X pre iOvečky

Predtým ako začnem, tak som si prezrel desiatky recenzií na YouTube, na rôznych weboch som si o ňom prečítal tonu článkov, recenzií a popravde som sa nikde do začiatku februára ani nedozvedel, že či sa dá vôbec z neho telefonovať. Dnes už ale viem, že to dokáže a snáď to nie je len v skúšobnej verzii. Po mesiaci možno zistím, že bude treba zaplatiť ročný poplatok ha ha :-) Posledné tri smartfóny čo som mal boli Nokia N9, Samsung Note 2 a BlackBerry Passport. Samsung Note som mal z nich najkratšie, skôr sa mi páčili alternatívne platformy a nie Android, iOS či ten nedorobok od Microsoftu. Pripomeniem takto na začiatok aj to, že telefón je aspoň pre mňa spotrebný materiál. Nech ma kto chce aký chce názor, ale je to tak a pokiaľ je medzi telefónom a jeho majiteľom pánom majiteľ, tak to aspoň pri bežných ľuďoch funguje, tak je všetko v poriadku. Ak je medzi telefónom a jeho majiteľom pánom telefón, tak daný jedinec pochádza zo stáda iOviec s určitou diagnózou a takých ľudí je ako som zistil celkom dosť.

Pridané 23. februára 2018