Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: pondelok, 3. októbra 2022
Čas: 03:11:15, 1664759475, @091
Meniny má: Stela, Amadeus
IP adresa: 3.238.199.4
Prevažne jasno - Bratislava
12 °C
Polojasno
dnes
17 °C / 12 °C
Prevažne slnečno
streda
19 °C / 9 °C
Prevažne slnečno
štvrtok
23 °C / 11 °C
Prevažne slnečno
piatok
21 °C / 10 °C

Ludolfovo číslo (Pi)

Ludolfovo číslo, hovorovo aj Pi je pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Pi je matematická konštanta, ktorá sa používa nielen v matematike, ale aj vo fyzike, inžinierstve či iných vedách. Ludolfovo číslo je iracionálne, ktorého prvé tri cifry sú 3,14.

Pridané 3. apríla 2017

Štatistika slovenských domén (*.sk)

Dostal som sa k zoznamu zahraničných domén (za 9 dolárov), pričom zoznam obsahuje skoro 200 miliónov domén. Pár krát som narazil na nejaké štatistiky slovenských domén a tak ma napadlo, že si zaštatistikujem aj ja. Predtým ako sa pustím do zahraničných domén by sa patrilo spraviť štatistiku štátu kde žijem predsa a aspoň si to všetko pripraviť pred spracovaním skoro 200 miliónov domén. Jediná výhoda slovenskej domény a archaického sk-nicu je tá, že ponúka na stiahnutie kompletný zoznam domén, čo je celkom fajn. Takže tento víkend som si pripravil skript, ktorým som následne jednotlivé domény postupne prechádzal doménu za doménou. Zoznam slovenských domén som si stiahol v nedeľu a bolo v ňom evidovaných presne 346 830 slovenských domén, pričom 10% z nich bolo nefunkčných. Kontrola prebiehala pár hodín v noci, čiže niekedy v pondelok ráno som mal všetko už spracované. Neriešil som optimalizáciu a rýchlosť skriptu, keďže 346 tisíc záznamov nie je až tak veľa na spracovanie, no pri zahraničných budem musieť túto vec vyriešiť ak to nechcem spracovávať pár mesiacov :-)

Pridané 15. marca 2017

PuTTY.sk - populárny klient SSH, Telnet...

Keďže som každodenným používateľom populárneho SSH klienta PuTTY a zároveň aj vlastníkom domény putty.sk, tak som sa rozhodol tomuto perfektnému open source softvéru konečne spraviť aj vlastnú web stránku v slovenčine, kde sa bude dať stiahnuť vždy aktuálna verzia. Predpokladám, že v minulosti bol na tejto doméne mirror oficiálneho webu, ale tak chcel som aby aspoň trošku pekne vyzeral.

Pridané 6. marca 2017

Nejaké čísla a štatistika blogu

V minulosti som štatistiky svojich web stránok sledoval pravidelne, veď čím viac pásikov tým viac „adydas“. Dnes ma to už nejako extra nezaujíma, no posledné dva roky si tu ale návštevnosť meriam pomocou svojho kódu. Asi pred mesiacom sa mi niekto ozval z juhu Slovenska (firmu si už nepamätám), že či by som bol ochotný napísať pár článkov k ich produktom, ktoré ponúkajú a za to by som si mohol tieto produkty nechať. Moc som ani na to chuť nemal a po výmene pár mejlov to aj tak našťastie padlo. Čo mi ani moc nevadilo, keďže sa mi také čosi robiť veru nechce.

Pridané 9. februára 2017

Prehľadná správa MySQL v HeidiSQL

HeidiSQL je jednoduchý a špičkový nástroj na prehľadnú správu MySQL, MariaDB, Microsoft SQL či PostgreSQL databáz v operačnom systéme Microsoft Windows. V prehľadnom grafickom prostredí s intuitívnym rozhraním môžete prehliadať a spravovať svoje databázy, generovať SQL exporty, synchronizovať tabuľky, meniť prístupové práva, importovať a exportovať a to nie len v SQL formáte, ale aj do HTML, XML alebo CSV formátu. V neposlednom rade môžete samozrejme prechádzať, vytvárať a editovať ako databázy, tak aj štruktúru tabuliek, procedúr, triggerov či udalostí a kopec ďalších potrebných vecí pri správe databázy.

Pridané 22. januára 2017

Netdata a monitorovanie v reálnom čase

Už pár mesiacov sa chystám na napísanie článku o tomto perfektom programe na monitorovanie systému a sledovania výkonu v reálnom čase. Je viac rôznych programov na meranie či už častí alebo celkového systému, no Netdata spája pomaly všetko dohromady a výstup s informáciami či grafmi si pozriete cez svoj internetový prehliadač v reálnom čase. Netdata je rýchly a efektívny, navrhnutý je tak aby fungoval pomaly na akomkoľvek linuxovom systéme a to bez narušenia základných funkcií systému.

Pridané 15. decembra 2016

QR generátor platieb PAY by square v PHP

Predchádzajúci týždeň som sa snažil pár dní spraviť QR generátor (QR payment generator) na jednoduché platby pomocou štandardu PAY by square. Pod pojmom jednoduché platby mám na mysli, že QR kód bude obsahovať len jeden IBAN, SWIFT, variabilný symbol, konštantný symbol, špecifický symbol, sumu v EURách a nejakú poznámku. Riešenie PAY by square je postavené na viacerých už existujúcich celosvetovo používaných štandardoch a slúži trebárs na rýchle a bezchybné zaplatenie faktúry. Obsahuje všetky potrebné informácie, ktoré by ste v opačnom prípade museli zadávať manuálne trebárs do internet bankingu.

Pridané 4. decembra 2016