Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: utorok, 18. januára 2022
Čas: 20:55:04, 1642535704, @871
Meniny má: Bohdana, Priskus
IP adresa: 54.91.117.237
Prevažne jasno - Bratislava
1 °C
Jasno
dnes
7 °C / 0 °C
Slnečno
streda
3 °C / 0 °C
Slabý dážď
štvrtok
6 °C / -2 °C
Slnečno
piatok
2 °C / -2 °C

Štatistika zahraničných domén (*.com)

Pred pár mesiacmi som sa dostal k zoznamu, v ktorom je niečo nad 200 miliónov zahraničných domén, za ktorý som zaplatil 9 dolárov ak si dobre spomínam. Predtým ako by som sa pustil do spracovania všetkých domén, som skúsil najprv prebehnúť a spraviť nejaké grafy zo všetkých slovenských domén. Po tom ako som spravil niekoľko grafov sa mi podarilo zozbierať aj celkom slušne veľký zoznam českých domén. V tom čase bolo zaregistrovaných skoro 1.29 milióna domén a v mojom zozname som mal 1.31 milióna domén. Funkčných domén z môjho zoznamu bolo 750 tisíc, čiže som vedel spraviť grafy aj pre české domény s nejakou výpovednou hodnotou.

Pridané 30. augusta 2017

Ako skrotiť DKIM na VPS od Websupportu

Najväčším problémom elektronickej pošty je ten fakt, že ktokoľvek môže pri odosielaní emailu používať ľubovoľnú adresu, ktorá mu nemusí vôbec patriť. Existuje niekoľko systémov, ktoré pomáhajú príjemcom pošty určiť, či je odosielateľ oprávnený použiť konkrétnu adresu, alebo nie. Jednou z nich je aj DKIM (DomainKeys Identified Mail), ktorý ale nie je žiadnou novinkou a niektorí poskytovatelia ho už niekoľko rokov používajú. Jedná sa o technológiu podobnej SPF, pričom DKIM má ale jednu zásadnú výhodu a to, že SPF spojuje doménu odosielateľa s konkrétnymi IP adresami z ktorých môže pošta odchádzať. DKIM používa elektronický podpis, ktorý je generovaný na serveri odosielateľa a nie je pritom v žiadnej spojitosti s konkrétnou IP adresou.

Pridané 14. júla 2017

HashTab - overenie kontrolného súčtu

Kontrolný súčet (checksum) sú dáta, ktoré vzniknú následkom určitej operácie na nejakom väčšom dátovom bloku. Využíva sa ako ochranný a kontrolný mechanizmus na zistenie poškodenia či zmeny dátového bloku počas jeho archivácie alebo prenosu. Pre výpočet kontrolného súčtu sa používajú rôzne metódy.

Pridané 28. júna 2017

Výpočtové stredisko NASA, teda moje...

Po pár rokoch som si opäť apgrejdol svoje počítačové doupě a asi na dosť dlhšie. Pokúsil som sa nájsť nejaké fotky ako to u mňa vyzeralo v minulosti. Škoda, že som si niekam neukladal fotky, lebo som našiel len dve a viem, že som ich mal viac. Jedna je z roku 2008, druha z roku 2014 a ďalšie dve sú aktuálne z 2017. Keďže mám v pláne vymaľovať a vymeniť podlahu, tak som si povedal, že si spravím zo steny eidam, nech to nerobím potom.

Pridané 25. mája 2017

Apgrejd mojej kozmickej mašiny

Nie je to až tak dávno čo som vymenil svoj starý, ale stále celkom nadpriemerný počítač za úplne nové delo. Už vtedy som si povedal, že dať skoro 4000 € za počítač je už asi moc a nehrozí aby som na ňom tak skoro robil nejaký upgrade. Keď sa to tak vezme, tak je to tretina motorky čo by som chcel, alebo polovica nejakého lacnejšieho nového auta. Fakt blázon, hoďte naňho sieť... Počítal som ale s tým, že by som niekedy za pár rokov vymenil aspoň grafickú kartu, keďže som tam mal GTX 750 Ti v low profile prevedení a premýšľal som nad nejakou výkonnejšou. Síce nemám moc na výber, keďže skrinka ktorú mám je aká je, čiže výber je defakto zúžený len na pár grafických kariet čo tam dokážem napchať a tu najvýkonnejšiu bez zasahovania do skrinky som tam už mal, ak nepočítam profesionálne grafické karty. Mohol by som tam dať aj nejakú klasickú, ale musel by som pre ňu do bočnice vyrezať otvor a nejako pekne vymyslieť aby to nevyzeralo škaredo.

Pridané 22. apríla 2017

Štatistika českých domén (*.cz)

Minulý mesiac som spracoval všetky slovenské domény a porobil pár grafov. Rozhodol som sa teda, že čosi podobné skúsim aj s českými doménami. Slovenský SK-NIC umožňuje stiahnuť zoznam slovenských domén, no žiaľ český NIC takú možnosť nemá. Na svojej stránke uvádzajú len počet zaregistrovaných domén, pričom aktuálne je zaregistrovaných 1,297 milióna českých domén. Tak som sa dal teda na hľadanie nejakého zoznamu a podarilo sa mi nájsť 4 rôzne zoznamy. Ďalej som si sám vydoloval par stoviek tisíc českých domén z asi 20 rôznych webov. Takto sa mi podarilo vytvoriť zoznam českých domén druhej úrovne o počte 1 311 525 domén. Netuším či by mohol byť na viac ako 90% pokrytý, ale možné to je.

Pridané 7. apríla 2017

Ludolfovo číslo (Pi)

Ludolfovo číslo, hovorovo aj Pi je pomer obvodu kruhu k jeho priemeru. Pi je matematická konštanta, ktorá sa používa nielen v matematike, ale aj vo fyzike, inžinierstve či iných vedách. Ludolfovo číslo je iracionálne, ktorého prvé tri cifry sú 3,14.

Pridané 3. apríla 2017