Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: sobota, 23. októbra 2021
Čas: 10:53:12, 1634979192, @411
Meniny má: Alojzia, Žitomír
IP adresa: 3.236.51.151
Prevažne oblačno - Bratislava
10 °C
Polooblačno
dnes
15 °C / 7 °C
Slnečno
nedeľa
12 °C / 3 °C
Slnečno
pondelok
12 °C / 3 °C
Oblačno
utorok
11 °C / 4 °C

Facebook Business Manager vs. aplikácia

Pred štyrmi rokmi som robil na možnosti pridať obsah na fan stránky zákazníkov na Facebooku cez vlastnú webovú aplikáciu. Klasický Facebook účet obsahoval oprávnenie k niekoľko desiatkam fan stránok zákazníkov. Vtedy som vytvoril vlastnú Facebook aplikáciu, pridal som tam oprávnenia, vytvoril som dvojmesačný token a z neho som následne vygeneroval token s platnosťou bez obmedzenia. Takto som pre každú túto fan stránku vygeneroval vlastný token a ten sa aj s ID danej fan stránky používal na komunikáciu s API v mene konkrétnej fan stránky.

Pridané 12. augusta 2019

Služba CardPay cez Tatra banku v PHP

Na začiatok uvediem čo to vôbec je služba CardPay. Jedná sa o službu Tatra banky na realizáciu online platieb platobnou kartou (debetnou aj kreditnou) a umožňuje realizovať platby prostredníctvom URL odkazu, ktorý môže byť umiestnený na webovej stránke (napr. internetovom obchode). Komunikácia medzi obchodníkom a bankou je zabezpečená, pričom server banky notifikuje obchodníka o úspešnom a neúspešnom priebehu platby zákazníka. Zároveň umožňuje obchodníkovi overiť stav všetkých platieb realizovaných prostredníctvom služby CardPay a taktiež je možne prostredníctvom služby CardPay registrovať aj platobné karty pre službu ComfortPay.

Pridané 4. júla 2019

Agrokruh - kruhové polia v tvare špirály

Pár večerov som strávil nad prezeraním a čítaním ohľadom systému Agrokruh a povedal som si, že tomu spravím aspoň takto menšiu reklamu, lebo to je celkom dosť zaujímavá téma. Agrokruh je systém určený na aplikovanie princípov trvalo udržateľnej distribúcie a pestovania zeleniny. Jeho súčasťou je zariadenie na obrábanie pôdy v riadku v tvare špirály. Táto technológia umožňuje aplikovať trvalo udržateľný rozvoj v podmienkach malej rodinnej farmy so zameraním na zeleninu v biokvalite. Jedinú jeho nevýhodu vidím v nasýtení väčšej populácie, to by ale museli chcieť agro firmy aplikovať do praxe a nemyslím si, že sa niečo také niekedy stane.

Pridané 12. júna 2019

17,5 litra za skoro 8000 €

Onedlho to budú tri roky, kedy som si skladal aktuálnu počítačovú zostavu na ktorej ešte píšem tento článok. Vtedy som chcel skúsiť prvý krát spraviť mini PC s výkonom ako majú desktopy, čo sa mi ako tak aj podarilo, ale tá cena a chladenie je zbytočne asi aj opisovať. Tento mesiac som sa dal na skladanie nového počítača. Neviem prečo, ale už vtedy sa predĺžil podľa vtedajšieho CEO Intelu z roku 2016 cyklus výmeny klasického počítača na takmer každých šesť rokov a asi sa z tejto štatistiky vymykám, lebo mňa očividne obišiel tento cyklus, alebo nepozná moju adresu. Aktuálnej zostave vôbec nič nie je, funguje stále rovnako a ja ju idem meniť, bláznovstvo.

Pridané 29. mája 2019

Unix vs. Linux - rozdiely a ich história

Ponorme sa do rozdielov medzi operačným systémom Unix a Linux. Linux samozrejme nie je operačný systém ale jadro, ktoré používajú rôzne linuxové distribúcie ako Debian, Ubuntu, alebo aj Android, ktorý má pomaly každý z vás v mobilnom telefóne. Linux je významným hráčom v dátových centrách a hoci je ťažké nájsť jeho podiel na trhu operačných systémov, tak podiel operačných systémov v dátových centrách by mohol byť až 70%. Dôkazy o tom, že Linux je všade, sa v posledných rokoch celkom rozrástli a v každom prípade je to veľmi zaujímavá téma, pokiaľ ide o systém Unix vs. Linux.

Pridané 7. apríla 2019

Prečo som nebol voliť a ani nebudem...

Už v osemnástich som vedel, že ak by voľby mohli niečo zmeniť, tak ich dávno zakážu. Nikdy som sa verejne k voľbám nevyjadroval a ani to extra neriešil, no posledné týždne sme tu ale mali mediálnu bublinu pomaly svetových rozmerov ohľadom prezidentských volieb. Všade kde som pozrel len voľby a voľby. Pozrime sa na to teda bližšie z môjho pohľadu. Výber kandidátov bol v prvom kole pestrý, síce na Ukrajinu nemáme čo sa počtu kandidátov týka (tam majú tuším až 39 kandidátov), ale aj tak sme ich mali dosť. Prvé čo by stálo za zmienku je suma, ktorú mal každý kandidát k dispozícií na svoju kampaň.

Pridané 31. marca 2019

Výroba klobás pred Vianocami

Pri robení si poriadku medzi fotkami, som narazil na menšiu foto dokumentáciu z Vianoc. Minulý rok som bol u kamaráta a robili sme domáce klobásy z jeleňa, v obchode také klobásy človek veru nekúpi. Robili sme asi ak si dobre spomínam okolo 15kg klobás alebo tak nejako. Našiel som nejaké fotky, tak pre mestského človeka je toto určite španielska dedina.

Pridané 26. februára 2019