Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: pondelok, 3. októbra 2022
Čas: 03:43:11, 1664761391, @113
Meniny má: Stela, Amadeus
IP adresa: 3.238.199.4
Prevažne jasno - Bratislava
12 °C
Polojasno
dnes
17 °C / 12 °C
Prevažne slnečno
streda
19 °C / 9 °C
Prevažne slnečno
štvrtok
23 °C / 11 °C
Prevažne slnečno
piatok
21 °C / 10 °C

Ďalšia evolúcia môjho webu a blogu

Keďže som si tu dlho nič zaujímavé nerobil, tak som si dnes zas trošku pou(o)pravoval backend na tejto svojej intergalaktickej osobnej stránke a blogu. Síce tu nie je nič svetoborné, predsa len celý backend na tomto webe zaberá iba 40kB bez grafiky a iných prvkov čo sa načítavajú pri zobrazení webu, ale chcel som tu už dlho spraviť zopár úprav a opraviť pár chýb na ktoré som za poslednú dobu narazil. Lepší deň som si ani nemohol nájsť ako dnešný jednorazový štátny sviatok na pripomenutie si 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918.

Pridané 30. októbra 2018

Guľôčky ovládnu svet - Marble Mountain

Ako sa hovorí, že v jednoduchosti je krása, tak to nie je veru až taká pravda. Narazil som po dlhom čase na ďalšie hypnotizujúce video niečoho zložitého, čo by sa dalo spraviť určite oveľa jednoduchšie. Ak by to ale nebolo tak zložité a prepracované, tak by samozrejme platilo, že je v jednoduchosti krása.

Pridané 2. októbra 2018

Najnavštevovanejšie články na blogu

Mal som tu 5 rôznych databáz na GEO IP lokalizáciu s ktorou som sa hral už pred pár rokmi, ale bola veľmi stará. Sú samozrejme rôzne platené databázy a jednu som aj takú mal, ale nemá zmysel za také čosi na osobnej stránke platiť ročne celkom slušné peniaze. Poznám dve najväčšie databázy a jedna z nich ponúka aj Free API s limitom 1000 requestov za deň. Druhá ponúka na svojom webe DEMO ukážku platenej databázy, ale má limit len 25 IP adries za deň. Platený prístup k API vychádza na $0,0004 za jeden request, tak som sa buchol po vrecku a naplnil si tam kredit. Výstupy si ukladám, pre prípadne ďalšie použitie aby som za to nemusel znova platiť.

Pridané 24. septembra 2018

Iron Maiden tento rok v Prahe

Takto začal výlet do Prahy na koncert Iron Maiden v Prahe, ktorý sa konal 20. júna 2018. Cestovali sme RegioJetom z Bratislavy a keďže nie je možné piť pivo počas šoférovania. tak iná možnosť ako ísť trebárs vlakom zatiaľ nie je. Aspoň ja teda o inej možnosti neviem a autobusom by som popravde nešiel takú cestu ani zadarmo.

Pridané 26. augusta 2018

HTTP stránky už ako „Nezabezpečené“

Google Chrome verzia 68 začne označovať všetky stránky s protokolom HTTP ako „Not secure“, resp. v slovenskej verzii ako „Nezabezpečené“. Je to snaha zo strany Google urobiť internet bezpečnejším miestom ako momentálne je. Ak náhodou vlastníte nejakú doménu, resp. web stránku a ešte nebeží cez šifrovaný protokol HTTPS, tak svoj web aktualizujte. Aktualizácia spočíva v tom, že je nutné na ňom presmerovať protokol HTTP na HTTPS s platným SSL certifikátom a vtedy bude komunikácia šifrovaná. Taktiež odporúčam aktualizovať aj svoj prehliadač Google Chrome.

Pridané 24. júla 2018

iPhone X po pár mesiacoch používania

Koncom februára som si zaobstaral nový telefón Apple iPhone X v tej drahšej verzii s 256 GB pamäťou a vo veľmi silne vesmírne sivej farbe. Áno, to je on, môjho srdca šampión...ale kde, robím si prdel. Predtým som pár rokov používal BlackBerry Passport, s ktorým som bol nanajvýš spokojný. Je mi celkom ľúto, že to BlackBerry s ich BlackBerry OS vzdal a prešiel na ten stupídny Android s kadejakými nadstavbami, ale čo už. Taký BlackBerry Hub je asi to najlepšie čo mohol niekto vymyslieť a mala by ho obsahovať každá platforma.

Pridané 15. júna 2018

Drevená sova za milión € (ha ha ha)

Minulý rok som sa dal na nový koníček a to obrábanie dreva s frézkou od BOSCHu. Najprv som skúsil spraviť nejaké menšie veci a minulý rok koncom októbra som sa pustil do niečoho väčšieho. Mám k dispozícií viac ako 10 rokov staré drevo z jedle, ktoré bolo navyše ešte predtým aj v sušičke, čiže s tým zatiaľ problém nemám. Prezeral som si v tom čase na internete obrázky rôznych výrobkov z dreva a zaujala ma sova, keďže nevyzerala až tak zložito na moje schopnosti.

Pridané 28. mája 2018