Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: pondelok, 22. apríla 2024
Čas: 12:09:44, 1713780584, @465
Meniny má: Slavomír, Slávo
IP adresa: 35.174.62.162

Vysvetlenie a vizuálne zobrazenie SQL JOIN

Tento článok popisuje a vysvetľuje jednoduchým spôsobom SQL JOIN a tiež najefektívnejší spôsob, ako ktorý SQL JOIN použiť. Veci majú asi niekedy väčší zmysel ak sa prezentujú polopate, ako nejakým krkolomným popisom v ktorom by zablúdil aj Bludný Holanďan. Je to teda popis siedmich rôznych spôsobov ako vrátiť údaje z dvoch tabuliek v databáze.

Pridané 1. marca 2020

EXENTRI - kožená peňaženka s RFID block

Nie som žiadny peňaženkofil a takéto veci idú mimo mňa. Veľmi sa nad takými vecami nevzrušujem a v podstate pri sebe aspoň v letných mesiacoch peňaženku s dokladmi ani nenosím, teda pokiaľ nejdem niekam autom. Príde mi to zbytočné a v dnešnej dobe už o to viac, keďže sa dá dnes pomaly všade platiť aj mobilom, takže nie je potrebné pri sebe nosiť ani bankomatovú kartu. Peňaženku si beriem len ak idem niekam autom, ale ináč ju nemám pri sebe skoro vôbec ak viem, že ju nebudem potrebovať. Nepáčia sa mi rôzne veľké peňaženky, neviem čo v tom kto vidí a podľa mňa čím menšia, tým lepšia.

Pridané 19. februára 2020

WampServer 3.2.0 64bit + Memcache

Tento článok je opäť určený skôr pre vývojárov web stránok ako pre nejakého bežného návštevníka. Osobne používam ak potrebujem WampServer čo je balík, ktorý obsahuje v sebe Apache, PHP, MySQL a phpMyAdmin. Pre oživenie pamäti, tak Memcache je distribuovaná pamäťová cache databáza a patrí k najpopulárnejším technológiám na akceleráciu. Do tejto databázy sa uloží pod určitým kľúčom nejaká hodnota a následne sa pomocou daného kľúča táto uložená hodnota vytiahne. Divím sa, že ho WampServer neobsahuje, alebo som jediný čo to používa?

Pridané 11. januára 2020

Česko Slovensko má talent 2019 - FINÁLE

Včera som bol prvý krát na živom vysielaní ČSMT 2019. Nikdy predtým som na takom niečom nebol a keď som úplne náhodou narazil na lístky, že sa dajú kúpiť, tak som ich v tom momente kúpil. TV ako takú a relácie v TV nesledujem už celkom dlhé roky, ani si nepamätám, že by som nejaké niekedy sledoval a o TV ako takej ani nehovorím. Jediné čo si pozriem je Horná Dolná, Susedia či Česko Slovensko má talent a aj to len z archívu daných televíznych staníc. Nebudem obhajovať aké je ČSMT super alebo ho nejako negatívne ponižovať, ale niektoré vystúpenia tam sú celkom dobré a na druhú stranu sa mi páči sledovať, že čo za „talenty“ tam vôbec chodia a pritom to normálne myslia vážne, že s tým ich vystúpením vyhrajú a prerazia. Ani by som sa nedivil, ak by to sledoval každý tiež len kvôli tomu.

Pridané 8. decembra 2019

Server ♡ 32 CPU + 32 GB RAM + 32 GB SSD

Už nejaký ten piatok bežím na novom počítači a popri tom vymieňaní starý za nový som sa pohrával s myšlienkou, že čo vôbec spravím so starým počítačom. Veď len za procesor Intel Xeon E5-2683 v4 som pred pár rokmi dal okolo 2000 € a je mi ľúto tie črevá predať za možno 2 - 3 stovky, ak by sa niekto našiel čo by to vôbec kúpil. Neskôr ma napadlo, že by som kúpil 1U rackovú skrinku a dal to celé do nejakej serverovne. Lenže platiť za to mesačne 60 - 90 € mi príde ako vyhadzovať peniaze von z okna. Nemám žiadnu aplikáciu čo by niečo také potrebovala a použil by som to maximálne možno na nejakých robotov čo by zbierali dáta, takže od toho som nakoniec upustil. Kamarát mi síce mohol dohodiť nejakú firmu, čo bude začiatkom roka robiť serverovňu a vedel by mi tam vybaviť nejakú lepšiu cenu, no nakoniec na to kašlem. Možno by to bolo okolo tých 20 - 30 € mesačne, ale aj tak by to boli asi zbytočne vyhodené peniaze.

Pridané 5. decembra 2019

Nové raketové delo konečne poskladané

Prednedávnom som si postupne začal nakupovať komponenty pre nový počítač. Chcel som zostať naďalej verný ITX formátu ako v predchádzajúcom počítači a tam moc na výber čo sa highendu týka nie je. Veľmi dlho mi trval výber aj samotnej skrinky, nepáčia sa mi klasické formáty čo každý bežne používa a posledné tri zostavy som mal v skrinkách, za ktoré by bežný človek nevyhodil peniaze. Ja som zvolil tento krát Streacom DA2 čo je mini ITX skrinka (objednal som ju z TichéPC.Sk). Je do nej možné osadiť aj silnú grafickú kartu, čo som pre tento krát chcel mať v novom počítači. Doteraz som mával síce silné počítače čo sa procesorového výkonu týkalo, ale vždy som tam mal grafickú kartu typu zobrazovadlo a tým to asi haslo.

Pridané 17. novembra 2019

Inštalácia Windows 7 s podporou USB 3.x

Inštalácia Microsoft Windows 7 nepodporuje USB 3.x a takto môže nastať problém na počítači, ktorý nedisponuje radičom USB 2.0. Nedávno som si poskladal nový počítač s doskou ASRock X299E-ITX/ac, ktorá už nemá USB 2.0 a je teda nutné pridať do inštalácie ovládač na podporu USB 3.1, ktorým doska disponuje. Už väčšina moderných zariadení vydaných po 2015 používa USB 3.0, takže som s tým tak trochu počítal, že sa budem musieť nejako vynájsť.

Pridané 6. októbra 2019