Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: štvrtok, 30. novembra 2023
Čas: 02:06:27, 1701306387, @087
Meniny má: Andrej, Ondrej
IP adresa: 18.206.48.243

Nové raketové delo konečne poskladané

Prednedávnom som si postupne začal nakupovať komponenty pre nový počítač. Chcel som zostať naďalej verný ITX formátu ako v predchádzajúcom počítači a tam moc na výber čo sa highendu týka nie je. Veľmi dlho mi trval výber aj samotnej skrinky, nepáčia sa mi klasické formáty čo každý bežne používa a posledné tri zostavy som mal v skrinkách, za ktoré by bežný človek nevyhodil peniaze. Ja som zvolil tento krát Streacom DA2 čo je mini ITX skrinka (objednal som ju z TichéPC.Sk). Je do nej možné osadiť aj silnú grafickú kartu, čo som pre tento krát chcel mať v novom počítači. Doteraz som mával síce silné počítače čo sa procesorového výkonu týkalo, ale vždy som tam mal grafickú kartu typu zobrazovadlo a tým to asi haslo.

Pridané 17. novembra 2019

Inštalácia Windows 7 s podporou USB 3.x

Inštalácia Microsoft Windows 7 nepodporuje USB 3.x a takto môže nastať problém na počítači, ktorý nedisponuje radičom USB 2.0. Nedávno som si poskladal nový počítač s doskou ASRock X299E-ITX/ac, ktorá už nemá USB 2.0 a je teda nutné pridať do inštalácie ovládač na podporu USB 3.1, ktorým doska disponuje. Už väčšina moderných zariadení vydaných po 2015 používa USB 3.0, takže som s tým tak trochu počítal, že sa budem musieť nejako vynájsť.

Pridané 6. októbra 2019

Štatistika slovenskej domény

Pred vyše dvoma rokmi som skúsil spraviť podrobnejšiu štatistiku slovenských a českých domén. V tej dobe som mal aj zoznam vyše 200 miliónov zahraničných domén, ale na jeho spracovanie som nemal systémové prostriedky, aby som ho dokázal v nejakom normálnom čase prejsť a život je na druhu stranu moc krátky robiť niečo také. Čiže som v tej dobe prešiel podrobne len .sk a .cz doménu. Niekde mám tie zoznamy ešte odložené ak by som ich niekedy potreboval. Za tie dva roky mi došlo celkom dosť veľa emailov so žiadosťou o český zoznam domén, ale nevyhovel som ani jednému z nich, spamu chodí aj bez toho dosť. Osobne sa mi trebárs vôbec nepáči, že je takto verejne dostupný a denne aktualizovaný zoznam slovenských domén. Povedal som si teda, že skúsim opäť po dvoch rokoch spraviť novú štatistiku a trochu sa ugrafovať. Aj ma trochu zaujíma či bude v niektorých grafoch veľký rozdiel v porovnaní s tými z pred dvoch rokov, alebo ani moc nie. Nezaregistroval som za ten čas nikde, že by sa tomu niekto venoval a spravil niečo podobné, takže budem asi jediný pacient čo zabíja čas takým niečím. Keby tak tvorba grafov nebola náročná na čas, tak by ma aj táto časť celkom bavila. Pri písaní článku ma napadlo to celé zautomatizovať a robiť to na pravidelnej báze, ale neviem k čomu by to bolo.

Pridané 14. septembra 2019

Facebook Business Manager vs. aplikácia

Pred štyrmi rokmi som robil na možnosti pridať obsah na fan stránky zákazníkov na Facebooku cez vlastnú webovú aplikáciu. Klasický Facebook účet obsahoval oprávnenie k niekoľko desiatkam fan stránok zákazníkov. Vtedy som vytvoril vlastnú Facebook aplikáciu, pridal som tam oprávnenia, vytvoril som dvojmesačný token a z neho som následne vygeneroval token s platnosťou bez obmedzenia. Takto som pre každú túto fan stránku vygeneroval vlastný token a ten sa aj s ID danej fan stránky používal na komunikáciu s API v mene konkrétnej fan stránky.

Pridané 12. augusta 2019

Služba CardPay cez Tatra banku v PHP

Na začiatok uvediem čo to vôbec je služba CardPay. Jedná sa o službu Tatra banky na realizáciu online platieb platobnou kartou (debetnou aj kreditnou) a umožňuje realizovať platby prostredníctvom URL odkazu, ktorý môže byť umiestnený na webovej stránke (napr. internetovom obchode). Komunikácia medzi obchodníkom a bankou je zabezpečená, pričom server banky notifikuje obchodníka o úspešnom a neúspešnom priebehu platby zákazníka. Zároveň umožňuje obchodníkovi overiť stav všetkých platieb realizovaných prostredníctvom služby CardPay a taktiež je možne prostredníctvom služby CardPay registrovať aj platobné karty pre službu ComfortPay.

Pridané 4. júla 2019

Agrokruh - kruhové polia v tvare špirály

Pár večerov som strávil nad prezeraním a čítaním ohľadom systému Agrokruh a povedal som si, že tomu spravím aspoň takto menšiu reklamu, lebo to je celkom dosť zaujímavá téma. Agrokruh je systém určený na aplikovanie princípov trvalo udržateľnej distribúcie a pestovania zeleniny. Jeho súčasťou je zariadenie na obrábanie pôdy v riadku v tvare špirály. Táto technológia umožňuje aplikovať trvalo udržateľný rozvoj v podmienkach malej rodinnej farmy so zameraním na zeleninu v biokvalite. Jedinú jeho nevýhodu vidím v nasýtení väčšej populácie, to by ale museli chcieť agro firmy aplikovať do praxe a nemyslím si, že sa niečo také niekedy stane.

Pridané 12. júna 2019

17,5 litra za skoro 8000 €

Onedlho to budú tri roky, kedy som si skladal aktuálnu počítačovú zostavu na ktorej ešte píšem tento článok. Vtedy som chcel skúsiť prvý krát spraviť mini PC s výkonom ako majú desktopy, čo sa mi ako tak aj podarilo, ale tá cena a chladenie je zbytočne asi aj opisovať. Tento mesiac som sa dal na skladanie nového počítača. Neviem prečo, ale už vtedy sa predĺžil podľa vtedajšieho CEO Intelu z roku 2016 cyklus výmeny klasického počítača na takmer každých šesť rokov a asi sa z tejto štatistiky vymykám, lebo mňa očividne obišiel tento cyklus, alebo nepozná moju adresu. Aktuálnej zostave vôbec nič nie je, funguje stále rovnako a ja ju idem meniť, bláznovstvo.

Pridané 29. mája 2019