Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: utorok, 18. januára 2022
Čas: 20:10:53, 1642533053, @840
Meniny má: Bohdana, Priskus
IP adresa: 54.91.117.237
Prevažne jasno - Bratislava
1 °C
Jasno
dnes
7 °C / 0 °C
Slnečno
streda
3 °C / 0 °C
Slabý dážď
štvrtok
6 °C / -2 °C
Slnečno
piatok
2 °C / -2 °C

Tipy a triky pre optimalizovanie PHP

Pred pár mesiacmi som spísal pár rád na optimalizáciu webu, no nie som žiadny tvorca webových stránok ako na bežiacom páse a ani ním nechcem byť, takže nejaké rady ohľadom HTML, CSS, JS tu isto nenájdete. Síce sa snažím trochu fušovať aj do tohto remesla, ale nie je to moje primárne zameranie. Keďže robím primárne v PHP, tak som spísal pár rád pre optimalizáciu PHP kódu, ktoré sa snáď oplatí prečítať. Chcel som pôvodne tento článok rozdeliť na dva až tri, lebo je toho celkom veľa, ale ak to niekoho zaujíma, tak to bude mať takto celé pekne pohromade. Ak ste vývojár, tak je nevyhnutné, aby ste svoj PHP kód optimalizovali už v samotnom procese vývoja webovej stránky, či aplikácie. Dodržiavanie osvedčených postupov pri programovaní je dobrým východiskovým bodom pre napísanie dobre optimalizovaného kódu či už v PHP, ale aj v inom jazyku. Je taktiež vhodné sa zamerať aj na rýchlosť a zabezpečenie svojej PHP aplikácie a nepodceňovať to.

Pridané 1. novembra 2020

Výroba domácich jaterníc z divočiny

Minulý týždeň som bol u kamaráta v jeho „pitevni“, kde sa rozoberá divina akéhokoľvek typu a druhu keď sa samozrejme niečo strelí. Keďže sa medzi poľovníkmi pohybujem už snáď cez vyše 10 rokov tak mi to príde samozrejme úplne normálne aj keď som mestský človek. Myslím si, že nie jeden poľovník by mal čo závidieť čo všetko som videl a pričom som za tie roky bol, ale o tom tento blog nie je.

Pridané 15. októbra 2020

Dvojfaktorové prihlasovanie na PCforum

Pred skoro dvoma rokmi som dal spraviť nový dizajn na PCforum.sk. Myslel som si, že backend k nemu spravím rýchlejšie, ale keď to iste robím aj počas dňa, tak po večeroch, či cez víkendy sa mi s tým moc babrať ani nechce a som radšej ak vypadnem niekam von. Za tie skoro dva roky som už ale čo to spravil. Aktuálne na PCforum.sk beží phpBB, ktoré toto fórum poháňalo 15 rokov. Mám spravený skript na preklopenie dát z phpBB databázy na novú mnou navrhnutú databázu, prihlasovanie, nastavovanie profilu a pár ešte ďalších vecí. Je tam síce ešte veľa roboty ako na kostole ako sa hovorí, ale tak snáď do 16. narodenín to bude spojazdnené a vyladené.

Pridané 20. septembra 2020

OLED gigantizmus priamo pred očami

Nebude tu reč o žiadnej chorobe, ale o giganticky gigantickom hernom 55“ OLED monitore z dielne Dell, ktorým je samozrejme Dell AW5520QF. Toto je jediné monštrum čo ponúka 4K UHD s jemným rozlíšením 3840 × 2160 px a so zobrazovacou frekvenciou 120 Hz, časom odozvy 0,5 ms, s podporou AMD FreeSync či NVIDIA G-Sync pre pekný a plynulý obraz, až 98,5% pokrytím DCI-P3, podsvietením AlienFX, podporou VESA, zabudovanými reproduktormi Waves MaxxAudio a isto ďalším eňoňuno vychytávkami o ktorých buď neviem, alebo ma ani nejako moc extra nezaujímajú :-)

Pridané 10. augusta 2020

Platby cez PAY by square v PHP

Pred pár rokmi som tu zverejnil kus kódu na QR generátor PAY by square v PHP. Od tej doby ho stále používam na pár weboch a zatiaľ som nemal žiadny negatívny ohlas, že by platba cez takýto QR kód nefungovala, alebo s ním mal niekto problém. Premýšľal som nad tým, že ho vylepším a pridám k nemu vlastný QR generátor bez použitia Google API, ale asi by to bola strata času. Google API pre generovanie QR kódu nemalo doteraz snáď ani raz nejaký výpadok, aspoň som žiadny nezaregistroval.

Pridané 31. júla 2020

Tipy a triky pre optimalizovanie webu

Nie je nič viac frustrujúcejšie ako mať pomalú webovú stránku, pričom pomalá rýchlosť je zlá nielen pre používateľa, ktorý sa na stránke aktuálne nachádza, ale aj pre samotné vyhľadávače z pohľadu SEO optimalizácie. Z pohľadu vyhľadávačov pomalá rýchlosť môže spôsobiť to, že webové stránky sa umiestnia vo výsledkoch vyhľadávania (SERP) nižšie ako rýchlejšia webová stránka. To znamená menej zobrazení stránky a nižšie príjmy z reklamy či konverzie na zákazníka (napríklad v prípade internetového obchodu). Pričom z pohľadu používateľa to zas môže znamenať to, že webovú stránku zavrie skôr ako sa vôbec načíta a už sa na ňu viac krát nevráti ak ho rýchlosť webovej stránky odradí. Spísal som pár rád na optimalizáciu webu, tak snáď niekomu pomôžu.

Pridané 21. júna 2020

Trochu hudobnej nôty - piano, saxofón, ...

Občas pozriem na YouTube nejakých street hudobníkov a sem tam narazím na celkom slušných machrov. Prednedávnom som pár takých narazil, jeden z nich je pianista a druhý saxofonista. Saxofón síce nejako extra nemusím, ale toho čo som našiel je fakt borec.

Pridané 28. mája 2020