Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: sobota, 22. júna 2024
Čas: 17:39:19, 1719070759, @693
Meniny má: Paulína, Achác
IP adresa: 3.236.142.143

Rezanie a brúsenie keramického obkladu

Predtým ako som sa začal hrať na pána majstra obkladača, tak som si samozrejme zakúpil nejaké to náradie na rezanie obkladu. Nemal som vtedy vôbec potuchy o tom, že čo potrebujem a na čo to potrebujem. Nikdy v živote som nič také nerobil, pár krát som to akurát tak videl, takže som veľmi nevedel na čo sa presne zamerať. Aj preto som si prvý pokus obkladania vyskúšal na loggii, že ako mi to vôbec pôjde. Vedel som, že budem určite potrebovať nejakú ručnú rezačku a na krajšie rezy sa isto hodí aj nejaká elektrická rezačka s mokrým rezaním. Neriešil som veľmi značky, lebo sa do toho aj tak nerozumiem. Hlavne mi prišlo, že na pár metrov štvorcových to bude aj tak asi celkom dosť jedno a nemusím riešiť výdrž samotného náradia.

Pridané 22. marca 2023

Od stierkovania do sveta obkladania

Na stierkovaní mám ešte čo to isto zlepšovať, ale tak konečne som sa dal na jadro, keďže mi na tom stojí všetka robota. Nemôžem skrz toho dať na strop v kúpeľni, wc a chodbe sadrokartón, lebo netuším kam mi presne vyjde obklad na stenách a nechcem robiť pri strope dorezy, lebo si nemyslím, že mám nato ruky a skúsenosti to pekne odrezať.

Pridané 19. februára 2023

Skvelý pomocník pri značení na stavbe

Pri prerábaní bytu som posledný rok používal klasické ceruzky pre stavbárov na značenie. Nič extra, len bežné oválne hrubé ceruzky, ktoré pozná asi každý (ne)stavbár. Nemám skúsenosť, ktoré z nich sú dobré, tak som mal nakúpených zopár rôznych druhov aby som zbytočne nenadával, že čo za pošust na značenie mám, ale zakaždým som mal nejaké výhrady voči ním. Naposledy ma to pri rezaní obkladu už úplne dožralo. Ceruzku som musel každú chvíľu nožom ostriť, lebo tuha sa rýchlo míňala a to bol vždy kameň úrazu. Na byte mám asi 10 nožov s vymeniteľnou čepeľou a vždy nejaký hľadám. Ceruziek tam je pohodených taktiež zopár a ten istý problém ako s metrom či čímkoľvek iným čo v daný moment potrebujem, ale nikdy nič neviem nájsť.

Pridané 30. januára 2023

Som Predátor s termovíznym videním

Posledný rok som si zaumienil stať sa Predátorom ako z filmu Votrelec vs. Predátor a sen sa stal skutočnosťou. Robím si samozrejme prdel, takže žiadny strach, nie som tým ozajstným, keďže dredy by mi asi nešli k očiam. Posledné mesiace som bol varený pečený na rôznych internetových obchodoch s termovíznymi kamerami, lebo naša medicína ešte nie je tak vyspelá ako v sci-fi filmoch, že by sa dali bez problémov vylepšovať vstavané oči :-) Na začiatku prezerania a slintania nad úplnými profesionálnymi termokamerami, kde sú cenovky od 10 - 15 tisíc € vyššie, som si dal svoj hračkársky rozpočet na maximálne 300 €. Nemám v pláne sa tým živiť, ale chcel som niečo len na také domáce žuvanie.

Pridané 26. decembra 2022

Bolestivý prechod na Windows 11

Môže to byť už asi vyše 10 rokov kedy som zažíval veľmi bolestivý prechod z operačného systému Windows XP na Windows 7 a zvykaniu si na nové prostredie. Áno je to tak, ten pseudo systém Windows Vista ma obišiel a odmietal som naňho prejsť, čudujem sa že ho niekto seriózne aj používal. Pamätám si, že to bolo veľmi veľké odhodlávanie všetko zálohovať a nainštalovať si na počítač Windows 7, ktorý už bol na svete asi dva roky. Pokrok človek ale nezastaví a keď to príde, tak sa tomu vyhnúť nedá, tak ako ani teraz.

Pridané 25. novembra 2022

Od murárčiny k stierkovaniu

Premýšľal som o akom nezmysle opäť napísať a všimol som si, že som už dlhšie nič nevyplodil o rekonštrukcii bytu. Koncom septembra som sa na byte zavrel na týždeň a dal som sa na kuchyňu, keďže som tam oškrabal starú stierku až po betón. Stará stierka nevyzerala veľmi dobre, lebo na niektorých miestach boli pod stierkou aj pozostatky nejakej komunistickej tapety, bol tam aj starý obklad ktorý šiel dole a keď sa už niečo takéto robí, tak to šlo všetko dole až na kosť, lebo lepiť staré s novým by stálo isto za houby.

Pridané 25. októbra 2022

Let's Encrypt na vlastnej mašine

To že tu je Let's Encrypt už nejaký ten piatok vie asi každý kto sa s certifikátmi niekedy v živote stretol. V skratke, Let's Encrypt je certifikačná autorita a ponúka za pomoci automatizovaného procesu tvorbu, overovanie, podpisovanie a obnovovanie DV (Domain Validated) certifikátov zadarmo. Cieľom celého projektu je aby bolo šifrované spojenie na internete považované za normálne a používal ho každý web na internete.

Pridané 21. septembra 2022