Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: sobota, 2. marca 2024
Čas: 06:43:37, 1709358217, @280
Meniny má: Anežka
IP adresa: 44.200.77.92

Bezplatné overovanie účtu pomocou SMS

Overenie cez SMS správy nie je veru úplne dokonalé, ale vždy lepšie ako nič. Jeho asi najväčším problémom sú recyklované telefónne čísla a s tým spojená aj neinformovanosť používateľov. Pri dobrom šťastí sa dá získať pomerne ľahko kontrola nad cudzím účtom a stačí k tomu len znovu pridelené telefónne číslo od operátora, ktoré mal niekto iný v minulosti a malá dávka šťastia. Ak si totiž staré číslo neodstránite z nastavení ľubovoľného portálu kde bolo použité, tak vďaka znovu pridelenému číslu môže váš účet jednoducho prevziať cudzia osoba, ak bude mať šťastie samozrejme. To isté platí aj v prípade emailových adries domén (vrátane preklepových), ktoré neboli predĺžené a zaregistroval si danú doménu niekto úplne cudzí. Pri doménach je táto šanca pomerne o dosť vyššia ako pri telefónnych čísla (čo mám aj overené) a náhoda je sviňa ako sa hovorí. Takže pokiaľ meníte svoje telefónne číslo, alebo emailovú adresu, tak si oba tieto kontakty aktualizujte všade kde ste ich používali, ináč to nemusí dopadnúť časom pre vás veľmi dobre, ale to už odbočujem.

Pridané 5. marca 2021

Štatistika za posledné dva roky 2019/20

Ako som si pozeral históriu, tak naposledy som sem pridal nejaký ten graf ohľadom návštevnosti tohto „super“ blogu na začiatku 2017, takže by sa patrilo si skúsiť pozrieť čísla znova, že či tam je nejaký ten pokrok, alebo sa to drží stále na rovnakých číslach. No niekedy ku koncu roka 2018 som robil menší výcuc najnavštevovanejších článkov a popritom som celú štatistiku tejto stránky premazal. Čiže mám čísla len za rok 2019 a 2020, ktoré som po vygenerovaní grafov opäť premazal, keďže mi sú tie dáta aj tak na dve veci.

Pridané 6. februára 2021

Tuning k slúchadlám Sennheiser RS 175

Minulý rok som si začiatkom apríla kúpil trošku lepšie bezdrôtové slúchadla Sennheiser RS 175. No moja podmienka pri kúpe bola ako vždy optický vstup, keďže sa mi nechce riešiť nejaké manuálne prepínanie medzi reproduktory <=> slúchadla, či výstup z počítača <=> reproduktory a výstup z počítača <=> slúchadla. Čiže bolo pre mňa podstatné to, aby sa cena pohybovala okolo 200 €, lebo viac by som za slúchadla asi nedal (nie som audiofil), musí to byť celé bez káblov a základňa by mala vedieť pracovať aj s optikou. Optika je pre mňa najdôležitejší parameter, keďže nemám žiadnu kvalitnú zvukovú kartu a ani sa mi nechce nič také riešiť.

Pridané 6. januára 2021

Overenie vozidla pomocou EČV / VIN čísla

Nižšie v článku nájdete kopec rôznych odkazov na overovanie vozidiel zadarmo na základe VIN čísla, poprípade EČV, čo je evidenčné číslo vozidla (v dobe kamennej sa tomu nadávalo ŠPZ, alebo v dobe ľadovej pre zmenu ešpézetka). Dopredu upozorňujem, že nie som žiadny autičkár, ani žiadny motoristický nadšenec, právnik či iná osoba, ktorá sa týmto zaoberá trebárs profesionálne. Takže celý článok treba brať určite s rezervou a za možné nezrovnalosti v obsahu neručím, je to len môj laický pohľad na celú problematiku. Taktiež nenakupujem a ani nepredávam žiadne auta, táto téma ma nikdy nejako extra nezaujímala, neoslovila a ani nebavila. Pre mňa je auto len premiestňovadlo z bodu A do bodu B a či má to či ono mi je v podstate fuk, ak funguje bez nejakých problémov a má základne veci ako klimatizácia, okna v elektrike a pod. Nepovažujem ho ani za obývačku ako poniektorí ľudia a taktiež neriešim ani nejaké super športové či luxusné autá, čo stoja ako dva - tri byty v nejakom väčšom meste, ktoré si navyše bežný človek nemôže aj tak ani dovoliť. Skôr by ma bavila iná stránka veci a to ako sa dopracovať k nejakým dátam o danom vozítku, ako to samotné vozidlo. Počítač na ktorom píšem tento článok ma isto väčšiu hodnotu ako väčšina aut čo majú ľudia zaparkované pred domom, čiže aj to je menší dôkaz o tom, že to nie je pre mňa nejaká priorita a ani sen mať neviem akú hrču (vrak, črep, či hrča hovorím autám všeobecne, bez ohľadu na značku, typ a cenu) zaparkovanú pred domom. Nikdy som sa do toho nerozumel a ani som sa o auta nejako moc nezaujímal. Každého bavia iné veci a radšej ten čas strávim za kompom, ako s nejakým črepom na čerpacej stanici, kde to skupina podobných ľudí dookola pulíruje, alebo sa predbiehajú kto má lepší vrak, či riešia iné podobné kraviny ohľadom tejto témy. Taktiež sa nebudem ospravedlňovať za to, že som vodičský preukaz skrz toho spravil až na druhý krát. Aj keď som mal jazdy na výbornú, test na plný počet, no technickú časť či ako sa tomu v tej dobe nadávalo som úplne ignoroval. Mňa to nezaujímalo ani vtedy a nezaujíma ma to ani teraz. Netrápi ma ako funguje motor, alebo ako funguje prevodovka, chladiaca a elektrická sústava, či na čo slúži Lambda sonda, je mi to proste fuk.

Pridané 5. decembra 2020

Tipy a triky pre optimalizovanie PHP

Pred pár mesiacmi som spísal pár rád na optimalizáciu webu, no nie som žiadny tvorca webových stránok ako na bežiacom páse a ani ním nechcem byť, takže nejaké rady ohľadom HTML, CSS, JS tu isto nenájdete. Síce sa snažím trochu fušovať aj do tohto remesla, ale nie je to moje primárne zameranie. Keďže robím primárne v PHP, tak som spísal pár rád pre optimalizáciu PHP kódu, ktoré sa snáď oplatí prečítať. Chcel som pôvodne tento článok rozdeliť na dva až tri, lebo je toho celkom veľa, ale ak to niekoho zaujíma, tak to bude mať takto celé pekne pohromade. Ak ste vývojár, tak je nevyhnutné, aby ste svoj PHP kód optimalizovali už v samotnom procese vývoja webovej stránky, či aplikácie. Dodržiavanie osvedčených postupov pri programovaní je dobrým východiskovým bodom pre napísanie dobre optimalizovaného kódu či už v PHP, ale aj v inom jazyku. Je taktiež vhodné sa zamerať aj na rýchlosť a zabezpečenie svojej PHP aplikácie a nepodceňovať to.

Pridané 1. novembra 2020

Výroba domácich jaterníc z divočiny

Minulý týždeň som bol u kamaráta v jeho „pitevni“, kde sa rozoberá divina akéhokoľvek typu a druhu keď sa samozrejme niečo strelí. Keďže sa medzi poľovníkmi pohybujem už snáď cez vyše 10 rokov tak mi to príde samozrejme úplne normálne aj keď som mestský človek. Myslím si, že nie jeden poľovník by mal čo závidieť čo všetko som videl a pričom som za tie roky bol, ale o tom tento blog nie je.

Pridané 15. októbra 2020

Dvojfaktorové prihlasovanie na PCforum

Pred skoro dvoma rokmi som dal spraviť nový dizajn na PCforum.sk. Myslel som si, že backend k nemu spravím rýchlejšie, ale keď to iste robím aj počas dňa, tak po večeroch, či cez víkendy sa mi s tým moc babrať ani nechce a som radšej ak vypadnem niekam von. Za tie skoro dva roky som už ale čo to spravil. Aktuálne na PCforum.sk beží phpBB, ktoré toto fórum poháňalo 15 rokov. Mám spravený skript na preklopenie dát z phpBB databázy na novú mnou navrhnutú databázu, prihlasovanie, nastavovanie profilu a pár ešte ďalších vecí. Je tam síce ešte veľa roboty ako na kostole ako sa hovorí, ale tak snáď do 16. narodenín to bude spojazdnené a vyladené.

Pridané 20. septembra 2020