Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: štvrtok, 8. júna 2023
Čas: 06:09:47, 1686197387, @215
Meniny má: Medard
IP adresa: 44.200.112.172

Tipy a triky pre optimalizovanie webu

Nie je nič viac frustrujúcejšie ako mať pomalú webovú stránku, pričom pomalá rýchlosť je zlá nielen pre používateľa, ktorý sa na stránke aktuálne nachádza, ale aj pre samotné vyhľadávače z pohľadu SEO optimalizácie. Z pohľadu vyhľadávačov pomalá rýchlosť môže spôsobiť to, že webové stránky sa umiestnia vo výsledkoch vyhľadávania (SERP) nižšie ako rýchlejšia webová stránka. To znamená menej zobrazení stránky a nižšie príjmy z reklamy či konverzie na zákazníka (napríklad v prípade internetového obchodu). Pričom z pohľadu používateľa to zas môže znamenať to, že webovú stránku zavrie skôr ako sa vôbec načíta a už sa na ňu viac krát nevráti ak ho rýchlosť webovej stránky odradí. Spísal som pár rád na optimalizáciu webu, tak snáď niekomu pomôžu.

Pridané 21. júna 2020

Trochu hudobnej nôty - piano, saxofón, ...

Občas pozriem na YouTube nejakých street hudobníkov a sem tam narazím na celkom slušných machrov. Prednedávnom som pár takých narazil, jeden z nich je pianista a druhý saxofonista. Saxofón síce nejako extra nemusím, ale toho čo som našiel je fakt borec.

Pridané 28. mája 2020

Ako ušetriť na presmerovaní viac domén

Prednedávnom som sa trochu „pohádal“ s webhostingom, ktorý používam už skoro 15 rokov. Nemám absolútne nič proti ich službám, konkurenciu žiaľ na Slovensku nemajú žiadnu čo sa služieb týka, takže nie je ani veľmi na výber ak by som chcel meniť. Taktiež prevádzkovať niečo pre slovenských návštevníkov v zahraničí mi príde kravina kvôli konektivite a o tom ma nepresvedčí nikto, čiže slovenský web jedine na Slovensku aby mal čo najnižšiu odozvu. Je mi jedno, že by sa dalo niečo podobne kvalitné, alebo aj kvalitnejšie zaobstarať za tretinovú cenu v zahraničí, ale čo z toho ak by bola odozva 5 krát vyššia, to proste za to nestojí. Rozčúlilo a nahnevalo ma, že namiesto toho aby cenu za našu .sk doménu tlačili dole, tak ju naopak zvýšili o 60 centov.

Pridané 13. apríla 2020

Kratšie skúsenosti s Oculus Go 64 GB

Chcel som si k svojim 35. narodeninám kúpiť nejaký zbytočný darček a vždy som premýšľal nad virtuálnou realitou, keďže ma to zaujímalo aké to môže byť. Na trhu sú rôzne typy okuliarov pre virtuálnu realitu, no zaujala ma značka Oculus hlavne prevedením a cenou takej základnej verzie. Ich okuliare na virtuálnu realitu sa dajú používať aj bez PC či mobilného telefónu čo mi vyhovovalo, keďže som to nechcel na hranie k počítaču, ale skôr to vyskúšať aké to je zo všetkých strán, tak som počítač ani neriešil.

Pridané 1. apríla 2020

Vysvetlenie a vizuálne zobrazenie SQL JOIN

Tento článok popisuje a vysvetľuje jednoduchým spôsobom SQL JOIN a tiež najefektívnejší spôsob, ako ktorý SQL JOIN použiť. Veci majú asi niekedy väčší zmysel ak sa prezentujú polopate, ako nejakým krkolomným popisom v ktorom by zablúdil aj Bludný Holanďan. Je to teda popis siedmich rôznych spôsobov ako vrátiť údaje z dvoch tabuliek v databáze.

Pridané 1. marca 2020

EXENTRI - kožená peňaženka s RFID block

Nie som žiadny peňaženkofil a takéto veci idú mimo mňa. Veľmi sa nad takými vecami nevzrušujem a v podstate pri sebe aspoň v letných mesiacoch peňaženku s dokladmi ani nenosím, teda pokiaľ nejdem niekam autom. Príde mi to zbytočné a v dnešnej dobe už o to viac, keďže sa dá dnes pomaly všade platiť aj mobilom, takže nie je potrebné pri sebe nosiť ani bankomatovú kartu. Peňaženku si beriem len ak idem niekam autom, ale ináč ju nemám pri sebe skoro vôbec ak viem, že ju nebudem potrebovať. Nepáčia sa mi rôzne veľké peňaženky, neviem čo v tom kto vidí a podľa mňa čím menšia, tým lepšia.

Pridané 19. februára 2020

WampServer 3.2.0 64bit + Memcache

Tento článok je opäť určený skôr pre vývojárov web stránok ako pre nejakého bežného návštevníka. Osobne používam ak potrebujem WampServer čo je balík, ktorý obsahuje v sebe Apache, PHP, MySQL a phpMyAdmin. Pre oživenie pamäti, tak Memcache je distribuovaná pamäťová cache databáza a patrí k najpopulárnejším technológiám na akceleráciu. Do tejto databázy sa uloží pod určitým kľúčom nejaká hodnota a následne sa pomocou daného kľúča táto uložená hodnota vytiahne. Divím sa, že ho WampServer neobsahuje, alebo som jediný čo to používa?

Pridané 11. januára 2020