Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: štvrtok, 8. júna 2023
Čas: 06:27:51, 1686198471, @227
Meniny má: Medard
IP adresa: 44.200.112.172

Od murárčiny k stierkovaniu

Premýšľal som o akom nezmysle opäť napísať a všimol som si, že som už dlhšie nič nevyplodil o rekonštrukcii bytu. Koncom septembra som sa na byte zavrel na týždeň a dal som sa na kuchyňu, keďže som tam oškrabal starú stierku až po betón. Stará stierka nevyzerala veľmi dobre, lebo na niektorých miestach boli pod stierkou aj pozostatky nejakej komunistickej tapety, bol tam aj starý obklad ktorý šiel dole a keď sa už niečo takéto robí, tak to šlo všetko dole až na kosť, lebo lepiť staré s novým by stálo isto za houby.

Pridané 25. októbra 2022

Let's Encrypt na vlastnej mašine

To že tu je Let's Encrypt už nejaký ten piatok vie asi každý kto sa s certifikátmi niekedy v živote stretol. V skratke, Let's Encrypt je certifikačná autorita a ponúka za pomoci automatizovaného procesu tvorbu, overovanie, podpisovanie a obnovovanie DV (Domain Validated) certifikátov zadarmo. Cieľom celého projektu je aby bolo šifrované spojenie na internete považované za normálne a používal ho každý web na internete.

Pridané 21. septembra 2022

Najnavštevovanejší článok z blogu

Posledné týždne som začal pozorovať v štatistikách, že mám jeden článok v blogu dosť často denne navštevovaný a napadlo ma, že si skúsim zoradiť všetky články podľa počtu zobrazení priamo v databáze, že ako na tom sú počty zobrazení v porovnaní s tým kedy som ich zverejnil a zoradil ich podľa návštevnosti.

Pridané 26. augusta 2022

Zabbix náš každodenný a buntu Ubuntu

Nedávno som konfiguroval v práci nový server, migroval dáta zo starého VPS a rozbiehal som na novej dedikovanej mašine všetky služby čo nám bežali na starom VPS. V Nemecku máme ďalší server na ktorom beží jedna služba a keď som bol už takto rozbehnutý, tak ten som taktiež migroval na novší s lepšími parametrami. Zároveň v tom čase vyšlo konečne aj Ubuntu 22.04 LTS a tak som ho zvolil za operačný systém, kvôli dlhšej podpore.

Pridané 11. júla 2022

64 vlákien + 64 GB RAM = žiadny problém

Už dlhšie sme vo firme uvažovali, že prejdeme z VPS (virtuálny server) na dedikovaný server (fyzické železo). Cena za VPS bola už aj tak vysoká, že sa to pomaličky celkom približovalo k sume prenájmu za dedikovaný server skrz postupného zvyšovania parametrov VPS. Ak dobre pozerám staré faktúry, tak za VPS to vychádzalo ročne na 1 240 € a za prenájom dedikovaného servera to je 2 380 € ročne bez DPH.

Pridané 5. júna 2022

Náradie asi do života, ja netuším

Každý chlap by mal mať nejaké to ručné náradie a ja som mal pred rokom mániu v nakupovaní. Začal som si robiť zbierku nejakého náradia, nech mám keď budem potrebovať čosi opraviť, pokaziť a opäť opraviť. Zjavne som to trochu dosť prehnal, ale tak teraz s tým už nič nenarobím. Všetko čo som našiel som chcel a to bola zjavne chyba, všetko človek mať nemôže, ináč nechá niekoľko výplat v takýchto blbostiach a popravde by som vedel ešte objednať rôzne náradie čo by som zobral, ale popravde viem, že ho nikdy aj tak nevyužijem.

Pridané 31. mája 2022

Multimeter Fluke 115 - ďalší darček

Minulý rok v novembri mi docválal darček (sonda IntelliTone Pro 200 Probe) za nákup multimetra Fluke 289. Keďže by som sa chcel v blízkej budúcnosti vrátiť k bastleniu a hrať sa s obvodmi, tak som si povedal, že si kúpim nejaké lepšie náčinie, aj keď na moje potreby je Fluke 289 asi poriadny luxus. Kvôli rozmerom môžem skladovať len prenosné zariadenia, keďže si nemám kde spraviť nejakú veľkú kuticu so stolnými zariadeniami a preto som chcel kvalitnejší prenosný multimeter. Mal som možnosť ho ale kúpiť o dosť lacnejšie a k tomu si vybrať ešte nejaký hodnotný darček, tak som nenašiel žiadny dôvod ho nekúpiť.

Pridané 23. apríla 2022