Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: utorok, 6. decembra 2022
Čas: 17:32:42, 1670344362, @731
Meniny má: Mikuláš, Nikita
IP adresa: 18.207.136.189
Slabý dážď - Bratislava
14 °C
Prevažne slnečno
dnes
20 °C / 8 °C
Slnečno
štvrtok
18 °C / 10 °C
Prevažne oblačno
piatok
15 °C / 10 °C
Prevažne oblačno
sobota
16 °C / 10 °C

Netdata a monitorovanie v reálnom čase

Už pár mesiacov sa chystám na napísanie článku o tomto perfektom programe na monitorovanie systému a sledovania výkonu v reálnom čase. Je viac rôznych programov na meranie či už častí alebo celkového systému, no Netdata spája pomaly všetko dohromady a výstup s informáciami či grafmi si pozriete cez svoj internetový prehliadač v reálnom čase. Netdata je rýchly a efektívny, navrhnutý je tak aby fungoval pomaly na akomkoľvek linuxovom systéme a to bez narušenia základných funkcií systému.

Pridané 15. decembra 2016

QR generátor platieb PAY by square v PHP

Predchádzajúci týždeň som sa snažil pár dní spraviť QR generátor (QR payment generator) na jednoduché platby pomocou štandardu PAY by square. Pod pojmom jednoduché platby mám na mysli, že QR kód bude obsahovať len jeden IBAN, SWIFT, variabilný symbol, konštantný symbol, špecifický symbol, sumu v EURách a nejakú poznámku. Riešenie PAY by square je postavené na viacerých už existujúcich celosvetovo používaných štandardoch a slúži trebárs na rýchle a bezchybné zaplatenie faktúry. Obsahuje všetky potrebné informácie, ktoré by ste v opačnom prípade museli zadávať manuálne trebárs do internet bankingu.

Pridané 4. decembra 2016

Ktože má lístky na RAMMSTEIN v Prahe?

A je to tu...patrím k vyvoleným čo stihli aspoň cez Ticketportal kúpiť lístok na Rammstein v Prahe, ktorý sa bude konať na budúci rok v máji. Zaujímavé je, že v Bratislave nič, vôbec žiadna zmienka na ich webe. Prvý krát som bol na ich koncerte v Inchebe, ktorý sa konal ak si dobre spomínam v roku 2005, druhý krát som na ich koncerte bol na štadióne Ondreja Nepelu v roku 2011 ak mi ešte pamäť slúži a turné čo majú v pláne na budúci rok akosi Bratislavu vynechali, asi sa im tu až tak nepáčilo.

Pridané 26. novembra 2016

Bluetooth reproduktor Sony SRS-X11

Minulý týždeň som šiel na dlhšiu cestu autom a po asi 50 km za Bratislavou som zistil, že nemám panel z autorádia. Po pár minútach ma teda napadlo zísť z D1 pri najbližšom meste a tam kúpiť nejaký lacný bluetooth reproduktor. Aj tak som si chcel už dávnejšie nejaký kúpiť, keďže sa taká vec dá využiť pomerne často a takto mám aspoň konečne príležitosť si nejaký rovno pozrieť a kúpiť, keďže ísť naspäť sa mi kvôli tomu ani trochu nechcelo. Zišiel som z diaľnice pri Piešťanoch a tam vyhľadal prvý obchod s elektronikou.

Pridané 26. októbra 2016

Automatické premazávanie TEMPu

Určite existuje mnoho rôznych programov na čistenie a priebežné premazávanie dočasných súborov uložených v adresároch Temp. V adresároch preto, že jeden Temp adresár sa nachádza v adresáre Windows a druhý, resp. ďalšie adresáre sa nachádzajú v užívateľských profiloch ak má systém viac užívateľských účtov. Ak ale náhodou nejaký čistiaci nástroj nepoužívate z určitého dôvodu, tak je možné si to zautomatizovať pri každom zapnutí, vypnutí, prihlásení či odhlásení užívateľa.

Pridané 24. septembra 2016

15 litrov za skoro 4000 €

Koncom júna som si začal nakupovať postupne komponenty na nový počítač. Mal som niekoľko podmienok čo by musel spĺňať aby som nový počítač vymenil za svoj starý, keďže nedosluhoval a pár rokov by bol tak či tak použiteľný. Veď som tam mal šesťjadrový Intel i7 990x Extreme Edtion, 24 GB RAM. Pričom v tejto dobe má priemerný počítač štvorjadrový procesor a 8 GB RAM, takže som nemal absolútne žiadny dôvod na výmenu, len ak by som zobral do úvahy štvorročný cyklus, ktorý v minulosti fungoval pri výmene počítačov. No v dnešnej dobe sa už podľa CEO Intelu Brian Krzanich tento cyklus predĺžil na takmer šesť rokov, ale mňa sa zjavne nedotkol.

Pridané 13. septembra 2016

OVH.com VPS + Failover IP (VPS s viac IP)

Pár týždňov ma lámala myšlienka vyskúšať nejaké lacné VPS zo zahraničia. Najlacnejšie čo som našiel umiestnené v USA presnejšie v Chicagu bolo za 1.50 EUR na mesiac pri platbe za jeden rok a 1.41 EUR pri platbe vopred za dva roky, nič lacnejšie som nenašiel. Parametre toho VPS sú 0.5x CPU, čo netuším ako myslia, 256 MB RAM, 20 GB HDD a 500 GB traffic. Spravil som si tam aj objednávku, ale nezožralo mi to moju VISA kartu, tak som sa vykašlal na to a hľadal ďalej. Aj tak tie parametre za moc nestáli a dostal som sa postupne až k ovh.com, čo je francúzska spoločnosť poskytujúca webhostingové služby, dedikované servery či cloudové riešenia.

Pridané 10. augusta 2016