Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: utorok, 12. novembra 2019
Čas: 20:40:24, 1573587624, @861
Meniny má: Svätopluk, Astrid
IP adresa: 34.238.192.150
Slabý dážď - Bratislava
7 °C
Oblačno
dnes
8 °C / 4 °C
Prehánky
streda
8 °C / 2 °C
Polojasno
štvrtok
8 °C / 5 °C
Prevažne oblačno
piatok
13 °C / 10 °C

Inštalácia Windows 7 s podporou USB 3.x

Inštalácia Microsoft Windows 7 nepodporuje USB 3.x a takto môže nastať problém na počítači, ktorý nedisponuje radičom USB 2.0. Nedávno som si poskladal nový počítač s doskou ASRock X299E-ITX/ac, ktorá už nemá klasické USB 2.0. Síce doska obsahuje konektor na rozšírenie pomocou predného panela na skrinke ak má USB konektory, ale bez toho sa také USB zariadenie pripojiť do dosky nedá a je potrebný kábel s redukciou. Keďže som zvolil skrinku akú som zvolil, tak nemám možnosť USB 2.0 využiť a teda ma napadlo pridať do inštalácie podporu USB 3.1, ktorým doska disponuje. Už väčšina moderných zariadení vydaných po 2015 používa USB 3.0, takže som s tým tak trochu počítal, že sa budem musieť nejako vynájsť.

Inštalácia FreeBSD + Apache, PHP, MySQL  ·  Harman/Kardon Sabre SB35

Niekto sa ma isto opýta, že prečo nepoužijem trebárs Windows 10, ale na to mám jednoduchú odpoveď. Chcem stabilný systém a Windows 10 ním určite nie je a nikto ma o opaku nepresvedčí, neverí tomu ani sám Microsoft. Hlavne posledné novinky ohľadom aktualizácií a problémy s nimi je celkom podarený námet na nejakú grotesku či paródiu na stabilny systém. CD/DVD média som zo svojho života prakticky úplne odstránil, čiže Windows či iný systém inštalujem výhradne len z USB kľúčov. Takže je z mojej strany nutné si spraviť takýto USB kľúč s inštaláciou Windows 7. Microsoft ponúka nástroj na vytvorenie takého USB kľúča (Windows USB/DVD Download Tool), ja si ale zväčša také kľúče robím pomocou softvéru Rufus.

Všetky operácie nižšie je potrebné vykonávať na počítači so systémom Windows 10. Takže počítam, že USB kľúč s inštaláciou Windows 7 máte vytvorený. Následne si z webovej stránky výrobcu stiahneme ovládače na USB 3.x. Vytvoríme si adresár c:\tmp a v ňom ďalšie dva adresáre mount a usb3. Do adresára usb3 nahráme ovládač pre radič USB 3.x, ktoré sme si medzitým stiahli z webovej stránky výrobcu.

Ďalej je potrebné aktualizovať inštalačný obraz systému Windows 7. Kvôli tomu je potrebné do c:\tmp\ skopírovať s vytvoreného USB kľúča s inštaláciou tieto dva súbory:

USB\sources\boot.wim - boot obraz WinPE používaný na inštaláciu systému Windows
USB\sources\install.wim - inštalačný obraz systému Windows 7

Následne je potrebné spustiť príkazový riadok s oprávneniami správcu, pomocou nástroja DISM pripojiť boot obraz WinPE (boot.win) a do neho integrovať ovládače USB z adresára c:\tmp\usb3

dism /mount-wim /wimfile:c:\tmp\boot.wim /index:2 /mountdir:c:\tmp\mount
dism /image:c:\tmp\mount /add-driver:"c:\tmp\usb3" /recurse

Inštalácia Windows 7 s podporou USB 3.xNasledujúca správa naznačuje, že zadaný ovládač USB bol úspešne pridaný do obrazu boot.win inštalačného prostredia Windows 7:

Installing 1 of 6 — c:\tmp\usb3\Drivers\HCSwitch\x64\iusb3hcs.inf: The driver package was successfully installed.

Nutné je zmeny uložiť a odpojiť boot.win pomocou príkazov:

dism /unmount-wim /mountdir:c:\tmp\mount /commit
dism /cleanup-wim

Podobne je nutné aktualizovať aj inštalačný obraz systému Windows 7 (install.win). Tu je hlavný rozdiel v tom, že obraz install.win môže obsahovať niekoľko vydaní Windows 7 s rôznymi indexmi. Do vydania Windows, ktoré chceme nainštalovať je potrebné pridať tiež ovládače s c:\tmp\usb3, alebo postupne do všetkých dostupných edícií systému Windows 7. Dostupné edície systému Windows 7 môžeme vypísať z obrazu takto:

dism /Get-WimInfo /WimFile:c:\tmp\install.wim

Inštalácia Windows 7 s podporou USB 3.xV tomto príklade chcem pridať ovládač do Windows 7 PROFESSIONAL s indexom 3. Toto číslo sa použije pri pripojení inštalačného obrazu. Po pripojení sa následne pridá ovládač ako som to robil vyššie.

dism /mount-wim /wimfile:c:\tmp\install.wim /index:3 /mountdir:c:\tmp\mount
dism /image:c:\tmp\mount /add-driver:"c:\tmp\usb3" /recurse
dism /unmount-wim /mountdir:c:\tmp\mount /commit
dism /cleanup-wim

Sleď týchto príkazov teda pripojí inštalačný obraz, pridá ovládač na USB 3.1, uloží následne zmeny a odpojí inštalačný obraz install.wim. Následne už stačí len nahrať boot.win a install.win späť na inštalačný USB kľúč a veselo spustiť inštaláciu na danom počítači s radičom USB 3.x

Článok bol zobrazený 526 krát a obsahuje 647 slov
Pridané 6. októbra 2019