Posledné týždne sú celkom vesmírne, minulý týždeň poslala sonda New Horizons po blízkom prelete pri Plute telemetrické dáta potvrdzujúce úspech misie a následne v priebehu dňa aj prvé detailné fotky vytvorené pri prelete. Dnes pre zmenu nová sonda Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) patriaca NASA spravila 4-megapixelovú fotografiu celej Zeme.
Virtuóz a umelec Ewan Dobson · Štatistika slovenskej domény
Sonda Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) váži 570 kg a bola vypustená tento rok vo februári. Na svoju finálnu pozíciu v Lagrangeovom bode L1 sa dostala minulý mesiac v júni. Bod L1 je bodom, v ktorom môže sonda vďaka rovnováhe gravitačných síl obiehať Slnko v statickej pozícií voči Zemi. Sonda bude slúžiť na monitorovanie slnečného vetra a slnečných erupcií. Keďže ju vďaka jej pozícií zasiahnu intenzívne vlny o hodinu skôr ako Zem, tak bude môcť Zem včas varovať. Denne bude vyhotovovať aj snímky celej Zeme a toto je prvá snímka zo 6. júla ktorú NASA zverejnila.

Ako som spomínal na začiatku sondu New Horizons, tak NASA zverejnila snímku Pluta z cca 77 tisíc km od planéty.

Kto vie, možno tam pri detailnejších fotografiách nájdu niečo zaujímavé a NASA vydá vyhlásenie o poškodení sondy a úplnej straty komunikácie so sondou :-)
Článok bol zobrazený 4058 krát a obsahuje 190 slov
Pridané 21. júla 2015