CEO Intelu Brian Krzanich na konferencii Bernstein Strategic Decisions Conference upozornil, že v minulosti bol štvorročný cyklus obmeny osobného počítača. V aktuálnom období sa tento cyklus výrazne predĺžil na takmer šesť rokov, čo má v podstate aj celkom pravdu. Dnes je predsa len výhodnejšie do starého počítača dokúpiť SSD disk, nejakú RAM ak to je možné a počítač bude bez problémov stačiť na bežnú prácu ďalšie dva či tri či štyri roky. Ja som osobne menil desktop vždy každé štyri roky a asi sa toho cyklu nezbavím.
Výmena iPhone X za iPhone 15 Pro · Drevená zástena na WéCku
Aktuálny počítač som kupoval niekedy začiatkom roka 2012 ak si dobre spomínam. Na dnešné pomery sa stále jedná o nadpriemerný počítač, síce nie je určený na hranie, ale ako pracovná stanica je ten počítač stále nadpriemerný. Jediné čo mi vždy pri obmene zostalo bola skrinka Nexus Morpho, keďže sa jednalo o celkom drahú skrinku s perfektným spracovaním a bolo mi ľuto ju vymeniť za nejaký 50 eurový pošust z ktorých sú ľudia na vetvy, pričom mne sa páči práveže dizajn aký Nexus Morpho má. Takže aktuálne mám v skrinke Nexus Morpho osadenú základnú dosku Asus Rampage III Gene a v nej Intel Core i7 990X Extreme Edition 3.46 GHz. O jeho chladenie sa stará Scythe Susanoo SCSO-1000 bez vetrákov, čo je asi najväčší a najťažší chladič. Nevidel som nikdy väčšie monštrum, čo je aj celkom škoda. V doske je ďalej osadených šesť 4 GB modulov RAM Kingston HyperX XMP DDR3 1600 MHz, Asus GeForce GT 440 1 GB DDR3, ktorá je chladená pasívne pomocou Thermalright HR-03 a celú zostavu poháňa kvalitný 800W zdroj Enermax EMG800AWT. Ďalej z mojej strany niekoľko rokov nepoužívaná DVD-RW mechanika Plextor PX-820SA a čítačka pamäťových kariet Akasa AK-ICR-11, ktoré zaberajú len zbytočne priestor v počítači. Pred dvoma mesiacmi som z neho vybral 4TB SATA disk Hitachi, ktorý má nabehané asi 3 roky. Vyhodil som ho odtiaľ skrz hlučnosti v nočných hodinách, keďže PC mám v podstate skoro pasívne. Jediný vetrák obsahuje zdroj, ktorý je nad grafickou kartou a odsáva teplý vzduch. Pri vyberaní toho disku, som pridal zároveň nový Intel SSD 730 240 GB na systém a starý Intel SSD 510 250 GB, ktorý som predtým používal ako systémový mi teraz slúži na zálohu asi milión fotografií, záloh zdrojákov a databáz za posledný mesiac. Čiže na dnešnú dobu stále vynikajúca zostava na ktorej sa dá aj niečo jednoduchšie a staršie zahrať, aj keď GeForce GT 440 toho až tak moc neponúkne.
Nemám a ani som nemal dôvod aktuálnu zostavu vymeniť za novú, jedine ak by som mal o polovicu menšiu skrinku, tak isto výkonný alebo výkonnejší procesor a navyše by tam bolo možné mať NVMe disk. Vtedy by som šiel do novej zostavy a takúto kombináciu sa mi podľa všetkého asi podarilo vyskladať, no jediné čo mi robí starosti je chladenie CPU. Tam to vidím asi jedine na vodu, keďže CPU bude mať TDP 140 W a to nemám šancu chladiť pasívne v tak malej skrinke a keďže ma o polovicu menší objem ako aktuálna, tak tam nedám ani nejaký veľký pasív. Takže som našiel 15 litrovú skrinku SilverStone CS01, ktorá má riešené vetranie zvislo. Rozmery ma 21 cm x 21 cm x 32 cm, čiže je orientovaná na výšku. Spracovanie tej skrine ale stoji za houby ak by som to porovnal s Nexus Morpho. Dajú sa do nej osadiť dva 3,5 a dva 2,5 palcové disky, čo je len plechová konzola uchytená v skrinke a skrz toho, že chcem do nej umiestniť highendovú zostavu, tak som ju skrz chladenia musel vytiahnúť.
Do skrinky sa dá umiestniť žiaľ skrz rozmerom skrinky len SFX zdroj. Čiže som zvolil 600 W zdroj Corsair SF600, ktorý poskytne tichý semi-pasívny chod. Nemal by mať žiadny problém utiahnuť highendovú zostavu a byť stále tichý. Dúfam, že tomu tak aj naozaj bude, ale podľa recenzií by sa malo jednať o najlepší SFX zdroj na trhu. Ak si dobre pamätám tak na 12V vetve má 50A, na 5V a 3.3V má 20A, čo je na jeho veľkosť celkom dosť.
Ďalej mám už kúpenú aj základnú dosku a keďže som chcel isť do úplného extrému, tak som siahol po aspoň podľa mojich informácií jedinej miniITX doske s chipsetom X99 a tou je ASRock X99E-ITX/ac. Nenašiel som žiadnu inú miniITX s týmto chipsetom a keďže chcem NVMe disk, tak podľa recenzií je lepšie použiť tento chipset ako chipset Z170, ktorý nie je ale určený pre higendové procesory, čo by som aj možno oželel, ale nechcem riskovať ak by tam mala byt skrz toho nejaká degradácia výkonu takého disku. Opisovať dosku sa mi moc nechce, obsahuje v podstate asi všetko mimo LTE modemu :-) čo je škoda, ten by som tam tiež celkom prijal ako zálohu na internet ak by vypadol náhodou, ale možno by to šlo a existuje podobná karta ako je k doske v podobe mini-PCIe na ktorej je WiFi 802.11ac + Bluetooth 4.0, ale to som nezisťoval zatiaľ. Doska samozrejme obsahuje integrovanú 7.1 kanálovú zvukovú kartu aj s optickým výstupom, ktorý je pre mňa zásadný, keďže používam reproduktory
Harman Kardon Nova a tie disponujú týmto pripojením. Ďalej obsahuje 1x PCIe 3.0 x16, 2x Gigabit LAN, 1x mini-PCIe, 4x USB 2.0, 6x USB 3.0 a 2x USB 3.1, 6x SATA3, 1x eSATA, 1x SATA Express, 1x Ultra M.2. K doske bol pribalený aj CPU chladič značky Dynatron, ale ten bude určite dosť hlučný, či určite použijem na chladenie niečo iné.
Keďže doska ASRock X99E-ITX/ac podporuje maximálne 32 GB RAM, tak by bol hriech nekúpiť dva 16 GB moduly a keďže ide v tej skrinke o každý milimeter, tak som zvolil HX424C14SBK2/32 čo sú dva 16 GB moduly HyperX Savage DDR4 Memory DDR4-2400 CL14. Chcel som pôvodne kúpiť Kingston HyperX Predator, ale bál som sa, že by to robilo problémy niečomu inému čo sa väčších rozmerov chladiču týka, tak som to nechcel radšej riskovať.
Na záver som si nechal NVMe disk, ktorý som kúpil minulý týžden. Zvolil som taktiež úplný highend pre smrteľníkov a to Intel SSD 750, čo je 2,5" disk s kapacitou 1.2 TB. Sekvenčné čítanie má 2400 MB za sekundu (460 000 IOPS) a sekvenčný zápis je 1200 MB za sekundu (290 000 IOPS) ak si dobre pamätám. Jeho životnosť je 70 GB zápisu denne, čo je pri jeho MTBF životnosť 3,5 PB zapísaných dát. Čiže celkom slušná životnosť na to že ten disk je o niečo menší ako klasický SSD 2,5" disk ale za to asi 2 krát hrubší. Dodávaný bol samozrejme aj s dátovým káblom.
Pre zapojenie tohto disku som musel ale ešte navyše dokúpiť adaptér na dosku do Ultra M.2 slotu aby som bol schopný Intel 750 pripojiť. Tento adaptér ma v ponuke len Asus podľa mojich informácií, ale podľa všetkého by mal fungovať na doskách ktoré maju Ultra M.2 slot, tak dúfam že bude.
Keď ste sa dostali až sem, tak ste asi postrehli, že som nespomenul grafickú kartu a procesor. Tie ešte nemám kúpene, lebo aktuálne riešim ako to chladiť. Grafickú kartu by som tam chcel GeForce GTX 750 Ti od MSI. To je asi jediná výkonná karta ktorá je low profile a dokážem ju do tej skrinky osadiť, keďže som limitovaný veľkosťou. Procesor som chcel zvoliť pôvodne i7 5960x 3.0 GHz čo je osemjadrový Extreme Edition, ale onedlho by mali byť na Slovensku prvé novšie procesory a medzi nimi nový i7 6950x taktiež 3.0 GHz ale s desiatimi jadrami, len tam je cena okolo 1800 € čo je už trošku moc za dve jadrá navyše, tak preto dúfam, že ak dôjde na slovenský trh, tak že by mohla klesnúť cena i7 5960x čo je ale 2 roky starý procesor, preto rozmýšľam aj na i7 6900k čo je taktiež novinka spolu s i7 6950x, je to taktiež osemjadrový procesor ako i7 5960x, ale má vyšší takt za skoro tú istú cenu ako i7 5960x. Čiže nejaký mesiac zjavne ešte budem čakať či sa náhodou nezmenia ceny. O chladení nespomeniem nič, lebo stále netuším že či ísť do vodného chladenia a či to tam všetko napchám, alebo budem musieť strpieť nejaký hluk, keďže by som chcel aby tá zostava bola tak tichá ako táto aktuálna čo mám.
Takže na novej zostave by som sa mal byť schopný vedieť už aj čosi novšie zahrať a výkon budem mať pod kapotou ešte vyšší, len to chladenie musím premyslieť. Veľa ľudí mi pred štyrmi rokmi vravelo, že nemám šancu uchladiť len pasívnym chladičom a podarilo sa mi to, tu tak trochu spolieham na to, že skrinka je stavaná trošku ináč ako väčšina skriniek a je v nej v podstate tunel kde na spodku skrinky je 120 mm x 120 mm vetrák, ktorý by som chcel vymeniť za nejaký do 900-1200 rpm skrz hluku a takto by mohol teplý vzduch oveľa efektívnejšie dostať zo skrinky, keďže na vrchu bola konzola na disky ktorá sa dala zhodiť a strop skrinky je mriežkovaný. Čiže vsádzam aj na to, že by som mohol snáď takým spôsobom uhladiť 140 W procesor ak by na ňom bol nejaký len pasívny chladič, kde som ale tiež opäť limitovaný uchytením na doske, keďže tam je typ uchytenia ILM a takých chladičov čo tam vôbec dám sú tuším tri či štyri, alebo vodné chladenie. Mám aj jednu predstavu o vodnom, ale tam by bola cena asi 400 € a neviem či to tam všetko natlačím. Jedna zahraničná firma Bitspower má v ponuke špeciálne len na túto dosku blok pre vodné chladenie ASRIX99 Nickel Plated a je to LTT či to tam narvem, ak by som to tam aj nejako napasoval, tak musím nejako uchytiť na strop skrinky radiátor a ešte miesto pumpu a je to skutočne dosť veľa vecí v tak malej skrinke a nemám páru či to vôbec bude aj fungovať :-)
Článok bol zobrazený 4584 krát a obsahuje 1643 slov
Pridané 20. júna 2016