Ján Fečík


osobná stránka · blog

Dátum: štvrtok, 2. mája 2024
Čas: 15:37:36, 1714657056, @609
Meniny má: Žigmund, Atanáz
IP adresa: 3.144.9.141

Koviďáčik C19 a divadlo s Covid pasmi

O tom čo je korona vírus (skracujem na C19, prosím nemýliť si to so skratou C64, to je Commodore 64) sa rozpisovať nebudem a ani určite nemienim. Nie som lekár, odborník a ani pseudoodborník čo by ma oprávňovalo o tom čosi splietať ako väčšinu fasbukových odborníkov. Nájsť si o tom veľmi „cenné či nezmyselné“ informácie vie určite každý sám, ako ich dotyčný samozrejme spracuje je už vec druhá. Na túto tému som sa nikdy nechcel veľmi vyjadrovať, rozpisovať a konšpirovať že čo je, alebo naopak čo nie je pravda a iné nezmysli čo sú na internete zo strany médií či žabojašterov. Táto téma ma nezaujíma a nemyslím si, že som fundovaná osoba, ktorá môže verejne o tom čosi kecať. Aspoň trochu sa dúfam zlepšila hygiena, lebo tie hnáty si väčšina ľudí neumývala, ako som postrehol v reštauráciach, na pumpách a pod. Jedine na čom sa tak trochu viac menej zabávam a smejem je to, keď niekde natrafím na diskusie s prepojením témy C19 vs. 5G a snáď ovládnutí celého vesmíru...no presne a takí ľudia majú volebné právo :-) Nepozerám na to ani ako nejaký fanda 5G, lebo či miniem drahých 5 GB dát cez ktoréhokoľvek operátora pomocou 4G alebo rýchlejšie za pomoci 5G siete mi je úplne salám párek fuk. Radšej by som na mieste tých ľudí riešil tieto vysoké poplatky za dáta u operátorov ako nejakú beletriu ohľadom C19 v súvislostí s 5G.

Pridané 13. decembra 2021

Multimeter Fluke 289 + darček za nákup

V minulosti som sa celkom dosť venoval bastleniu a vyrábal rôzne elektronické obvody, spravil som v tej dobe aj jednoduchú html stránku s pár stovkami elektronických schém. No v minulosti, to je asi dosť relatívny pojem, presnejšie to bolo tak snáď pred 15 až 20 rokmi. Čo si tak matne pamätám na svoj posledný výtvor, tak to bola nejaká menšia rušička. Susede u babky na dedine som rušil jej hlasno pustené rádio čo bola celkom prdel sledovať ako sa rozčuľuje, alebo neskôr starostovi a pár chlapom v krčme pre zmenu futbal v TV, ktorý šiel cez satelit. Nuž, 15 ročnému veľa k zábave asi netreba.

Pridané 14. novembra 2021

Langoš od langošára z Petržalky

Pridám sem menší tip na asi najlepší langoš v Petržalke. Tento malý petržalský streetfood stánok s langošmi na Námestí hraničiarov na našom najväčšom sídlisku isto žiadnu reklamu nepotrebuje, lebo dobrý produkt si spraví reklamu aj sám. Langoše chutia skutočne čerstvo, chrumkavo a je tam minimum masnoty. Langoše sa síce dajú konzumovať len na stojáka, ale to si myslím nie je žiadny problém a komu to nevyhovuje, tak si langoš môže nechať zabaliť. Ja ho vždy radšej skonzumujem tam kým je teplý, ale mal som aj zabalený do ktorého som sa pustil po pár hodinách a bol stále chutný a nie ako nejaká guma.

Pridané 2. októbra 2021

Zelené kruhy v púšti (Líbya / Egypt)

Na stránke NASA som nedávno natrafil na fotku z 28. októbra 2004 v Líbyi, kde sú dobre viditeľné kruhové polia v púšti. Celkom ma to zaujalo a napadla ma tam podobnosť so systémom Agrokruh o ktorom som písal v minulosti. Po menšom bádaní som ale zistil, že podobnosť je čisto náhodná a nemá to so systémom Agrokruh zjavne nič spoločné, okrem tvaru.

Pridané 4. septembra 2021

Zadná strana občianskeho preukazu

Dostala sa mi do rúk čítačka občianskych preukazov PrehKeyTec ML2. Mojou úlohou ju bolo sprevádzkovať tak, aby sa s ňou dokázali prečítať údaje priamo cez prehliadač a zároveň sa tieto dáta z občianskeho preukazu vložili do formulára na webe. Nikdy som niečo také neriešil, takže to bola pre mňa premiéra hlavne čo sa týka komunikácie čítačky s prehliadačom. Podľa mojich informácií sa tento typ čítačky používa hlavne na letiskách a iných miestach, kde je potrebné rýchle a bezpečné prečítanie údajov z pasov, občianskych preukazov a iných dokladov či kariet, ktoré dokáže prečítať.

Pridané 8. augusta 2021

Čo spraviť so „zbytočnými“ oškvarkami

Začiatkom mája som pomáhal kamarátovi zbaviť sa menšieho množstva oškvarkov, ktoré len zavadzali dlhšie v chladničke. Samozrejme žiadna oškvarka nie je zbytočná :-) ale ak už naozaj niet čo s nimi, tak odporúčam z nich spraviť jednoznačne nátierku na chlieb. Je určite plno rôznych receptov, takže to sem písať ani nebudem ako sme postupovali a improvizácií sa určite medze nekladú. Prečo sa opičiť po niekom a neskúsiť aj niečo nové.

Pridané 15. júla 2021

Google APIs - náhrada jeho QR kódu do SVG

SVG je značkovací jazyk z rodiny značkovacích jazykov XML, ktorý je primárne určený na opis dvojrozmernej, statickej alebo animovanej vektorovej grafiky. Skratka SVG znamená Scalable Vector Graphics a jedna z hlavných výhod grafiky v krivkách na webe oproti rastrovému svetu (*.jpg, *.png, *.tiff, *.bmp, *.gif) je tá, že sa dá zväčšovať prakticky do nekonečna bez straty akejkoľvek kvality celej grafiky. Rastrová grafika je riešená pixlami kde pri zväčšovaní, ale aj zmenšovaní dochádza k nepresnostiam a viditeľnosti daných pixelov. Nie som grafik a túto problematiku nebudem dopodrobna rozoberať, ale čo sa kvality rôznych ikoniek, loga či inej grafiky na webovej stránke týka, ktorá sa dá použiť aj vo vektoroch, tak SVG formát nemá prakticky žiadnu konkurenciu ak to porovnáme s rastrovým svetom. Samozrejme SVG nie je určené na fotografie, čiže tam bude mať vždy navrch rastrový svet, to je dúfam asi jasné každému.

Pridané 8. júna 2021